Zamknij

TPN ostrzega przed trudnymi warunkami w górach. Wiatr i spadające gałęzie mogą zagrażać życiu

22.10.2021 14:59
Tatry
fot. Shutterstock

Tatrzański Park Narodowy wystosował do turystów ważny apel. Przedstawiciele jednostki ostrzegają przed złymi warunkami pogodowymi, z którymi mogą się mierzyć teraz wędrowcy na szlakach. Ma to związek z pogorszeniem się pogody i wichurami rejestrowanymi w całej Polsce.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że szlaki w polskich górach wciąż przeżywają oblężenie, ale pogoda nie jest już tak łaskawa dla turystów jak w sierpniu czy wrześniu. Ostatnio w Tatrach spadł śnieg, który mógł poważnie pokrzyżować plany wielu osobom wybierającym się w takich warunkach na szczyty.

Teraz jednak sytuacja niestety przedstawia się jeszcze poważniej. Otóż w ostatnim czasie w całym kraju bardzo mocno wieje, a to z kolei stanowi niebezpieczeństwo dla turystów w górach. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy apeluje do wędrowców, aby sprawdzali prognozy pogody, odpowiednio przygotowali się do spacerów po szlakach, a w razie wątpliwości, aby odpuścili wyprawę.

TPN ostrzega przed trudnymi warunkami w górach. Wiatr i spadające gałęzie mogą zagrażać życiu

Polskie góry cieszą się ogromnym zainteresowaniem o każdej porze roku, ale turyści powinni brać pod uwagę fakt, że nie każdy sezon jest dla nich wystarczająco dobry na wędrówki. Październikowa pogoda bywa kapryśna, a warunki na szlakach stają się wówczas trudne. Warto więc brać to pod uwagę podczas planowania wyprawy w góry.

W związku z pogarszającą się aurą Tatrzański Park Narodowy opublikował m.in. na swojej facebookowej stronie apel o rozwagę i ostrożność na szlakach. Wszystko dlatego, że w ostatnich dniach w Tatrach rozszalał się halny. Zresztą podmuchy bardzo silnego wiatru były odczuwane w całej Polsce, a na Bałtyku pojawił się sztorm.

W Tatrach wieje silny wiatr. W partiach graniowych może uniemożliwić lub utrudnić poruszanie się. W części reglowej na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia - czytamy w poście zamieszczonym przez Tatrzański Park Narodowy na Facebooku.

Silny wiatr to tylko jedna przeszkoda. W wyższych partiach gór zalega śnieg, a temperatura w takich miejscach może spadać nawet do kilku stopni poniżej 0. Z kolei na niższych wysokościach turyści mogą natknąć się na podmokłe tereny, które również mogą im zagrozić.

Na szczęście synoptycy mają dla osób wybierających się w góry również dobre wiadomości. Otóż w weekend aura ma się zdecydowanie poprawić. Wybierzecie się w tej sytuacji na szlaki?

Źródło: facebook.com/TatrzańskiParkNarodowy