Zamknij

Ta europejska wyspa ma "własną" chmurę. Turyści są zachwyceni jej wyglądem

14.10.2021 15:28
Wyspy Owcze
fot. Shutterstock

Ten charakterystyczny skrawek lądu doczekał się wielu zdjęć. I nie ma się co dziwić - Lítla Dímun posiada bowiem swoją "własną" chmurę, którą doskonale widać na fotografiach. Zobaczcie, gdzie znajduje się ta europejska wyspa i dlaczego "wisi" nad nią obłok.

Jakiś czas temu pisaliśmy o najmniejszej zamieszkanej wyspie świata, na której znajduje się zaledwie jeden dom. O tym miniaturowym lądzie należącym do USA zrobiło się głośno właśnie za sprawą tego, że mieści się tu jeden budynek i urzęduje tutaj tylko jedna rodzina.

Nieco większą, ale równie unikatową wyspą, jest europejska Lítla Dímun. Leży ona w archipelagu Wysp Owczych, jest jednocześnie najmniejszą z tego grona, a także jedyną niezamieszkaną. Jednak nie tylko dlatego fascynuje miłośników podróży i marynarzy. Otóż okazuje się, że jest to wyspa, która posiada... "własną" chmurę. Tylko spójrzcie na te zdjęcia.

Ta europejska wyspa ma "własną" chmurę. Turyści są zachwyceni jej wyglądem

Lítla Dímun to wyspa wulkaniczna należąca do archipelagu Wysp Owczych. Leży na Morzu Norweskim i jest najmniejszą spośród nich - ma zaledwie 82 ha. W dodatku nikt jej nie zamieszkuje. Jednak nie tylko to czyni ją wyjątkowym.

Europejska wyspa przypomina kształtem nieco ścięty stożek. Z płaskiej powierzchni na szczycie w kierunku Oceanu Atlantyckiego opadają strome zbocza. I zwykle unosi się nad nią gruba warstwa obłoków, dlatego też często mówi się, że Lítla Dímun posiada "własną" chmurę.

Jeśli przyjrzycie się zdjęciom, na większości z nich zobaczycie wyspę przykrytą częściowo grubą białą warstwą od góry. Tworzy się nad nią bowiem chmura soczewkowata, która występuje najczęściej nad wierzchołkami gór. Jak podaje portal National Geographic, legenda głosi, że "między obłokami znajduje się miasto szczęśliwych ludzi". Niestety nie mamy dobrych wiadomości - jedynym żyjącym tutaj gatunkiem ssaka jest charakterystyczna dla tego regionu owca.

I choć na wyspę Lítla Dímun ciężko się dostać, gdyż jej strome zbocza są trudne do pokonania, można ją podziwiać z sąsiedniej wyspy. Setki turystów wybierają się na tego typu wyprawy, aby móc zobaczyć, jak wygląda skrawek lądu posiadający "własną" chmurę.

Sami zobaczcie.

Źródło: radiozet.pl/National Geographic