Zamknij

Tafle lodu lewitujące nad ziemią. Sieć obiegły niesamowite zdjęcia

Redakcja
01.03.2018 14:31
Lód "lewitujący" nad polskim jeziorem
fot. Facebook/Rada Sołecka Kaczory

W ostatnim czasie nad zasilonym okresową rzeką jeziorem Żabostowo ukazało się nietypowe zjawisko. Po obniżeniu się poziomu wody na drzewach utrzymały się „lewitujące” tafle lodu. Zdjęcia robią ogromne wrażenie.

Zdjęcia „lewitujących” nad ziemią tafli lodu udostępniła na swoim profilu na Facebooku Rada Sołecka Kaczory. Imponujące fotografie przedstawiają okresowe jezioro Żabostowo. Powstało ono w wyniku wylania pobliskiego jeziora Kopcze (w województwie wielkopolskim) — woda w lesie dochodziła nawet do metra wysokości.

Lód lewitujący nad jeziorem
fot. Faceook/Rada Sołecka Kaczory

Jak wyjaśniał przedstawiciel rady sołeckiej w gminie Kaczory, Andrzej Rubiński, z powodu mocnego mrozu tafla okresowego jeziora zamarzła. Po kilku dniach woda opadła, a lód (o grubości niemal 20 cm) pozostał na drzewach. Tak powstało niesamowite zjawisko w postaci „lewitującej” tafli. Jezioro Kopcze zwykle wylewało na wiosnę, zimą nie zdarzały się tego typu sytuacje.

 Nawet dziewięćdziesięcioletni mieszkańcy nie pamiętają takiego zjawiska — dodaje Rybiński.

Jak podał „Głos Wielkopolski”, jest to przykład tzw. rzeki okresowej lub epizodycznej. Woda wypływająca z jeziora Kopcze w postaci rzeki to fenomen zdarzający się raz na kilkanaście lat. Teraz efekty tego rzadkiego zjawiska możemy podziwiać na zdjęciach.

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC