Zamknij

Tajemniczy monolit zniknął z USA, teraz pojawił się w Europie. Sieć obiegło nagranie

01.12.2020 10:59
Tajemnicy monolit w USA
fot. Utah Department of Public Safety/Associated Press/East News

Tajemniczym monolitem, który pojawił się pod koniec listopada na pustyni w Utah w USA, interesował się cały świat. Później poinformowano, że metalowy obiekt niespodziewanie zniknął. Ale to nie koniec, bo okazało się, że podobny  odnaleziono w Rumunii. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób te zagadkowe konstrukcje się tam znalazły. 

Najpierw tajemniczy monolit odkryto na pustyni w Utah. Pod koniec listopada cały świat próbował rozwikłać zagadkę tego metalowego obiektu.... do czasu, aż zniknął. Teraz podobną metalową konstrukcję odnaleziono na terenie Rumunii.

Rumunia. Odnaleziono kolejny tajemniczy monolit

Tajemniczy obiekt znaleźli mieszkańcy rumuńskiego miasta Piatra Neamț. Wysoki na około 4 metry monolit stoi na wzgórzu Doamnei. Podobnie jak w Utah, obiekt został wykonany z metalu. Jego powierzchnia nie jest jednak gładka, lecz pokryta wzorami przypominającymi okręgi. 

W sieci pojawiły się liczne zdjęcia i nagrania ukazujące zagadkową konstrukcję, tym razem na terenie Europy. 

Sprawę skomentowały władze Rumunii. Ministerstwo Kultury jasno wyraziło swoje niezadowolenie z pojawienia się monolitu w Piatra Neamt. 

– Monolit postawiono na terenie prywatnym, ale nadal nie wiemy, kto jest jego właścicielem – powiedziała Rocsana Josanu z Wydziału Kultury i Dziedzictwa. – Obiekt znajduje się na chronionym obszarze stanowiska archeologicznego. Zanim cokolwiek zostanie tam postawione, potrzebne jest pozwolenie z naszej instytucji – dodała. 

Konstrukcje znalezione w Rumunii i USA przypominają gigantyczny monolit z filmu science-fiction Stanleya Kubricka "Odyseja kosmiczna". Wiele osób wierzyło, że ich pojawienie się ma związek z kosmitami. Biuro Zarządzania Terenem stanu Utah uważa, że stoi za tym jakiś nowofalowy artysta, który chce w ten sposób zaistnieć lub po prostu jest wielkim fanem Kubricka. 

Już wcześniej internauci wskazywali, że monolit przypomina późne prace Johna McCrackena tworzącego w nurcie minimalizmu. Dla porównania opublikowali w social mediach zdjęcie podobnej metalowej konstrukcji autorstwa wyżej wymienionej artysty.

Źródło: The Sun, Daily Mail