Oceń
Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają kaszaloty, które ucinają sobie drzemkę? W 2017 roku fotograf Franco Banfi towarzyszył ekipie nurków, którzy śledzili zwyczaje tych wielkich morskich ssaków w Morzu Karaibskim i zrobił niezwykłe zdjęcie. Śpiące wieloryby w otchłani morza to widok, który po prostu trzeba zobaczyć.
Wieloryby, zwane również waleniami, to największe zwierzęta zamieszkujące Ziemię. Od wieków poławiane dla mięsa, a przede wszystkim dla tłuszczu i spermacetu. Wśród gatunków wielorybów wymienić można m.in. płetwala błękitnego, pływacza szarego, białucha czy kaszalota.
Ten ostatni, któremu bliżej przyjrzymy się w tym tekście, to niezwykle tajemnicze stworzenie. Te wielkie morskie ssaki potrafią nurkować nawet na głębokość 1500 metrów. W takich głębinach do poszukiwania pożywienia używają echolokacji. Kolor skóry kaszalotów może być bardzo zróżnicowany - zdarzają się szare ssaki, brązowe czy czarne. Długość samca może wynosić do 20,5 metra, a długość samicy do 13 metrów.
Wieloryb niemal połknął dwie kajakarki. Do sieci trafiło nagranie
Śpiące wieloryby w otchłani morza [FOTO]
W lipcu 2017 roku fotograf Franco Banfi zrobił niezwykłe zdjęcie. Podczas nurkowania w Morzu Karaibskim uchwycił na fotografii widok sześciu kaszalotów spermacetowych, które ucinały sobie drzemkę na głębokości około 20 metrów. Wieloryby, blisko siebie i w zupełnej ciszy, tkwiły w bezruchu pionowo z ogonami skierowanymi ku dołowi.
Co ciekawe, po raz pierwszy naukowcy udokumentowali ten sposób snu kaszalotów w 2008 roku. Swoje badania opublikowali w czasopiśmie "Current Biology". Korzystając ze specjalnych urządzeń, rejestrujących dane, które zamocowali wielorybom, mogli śledzić aktywność 59 kaszalotów.
Wówczas okazało się, że te wielkie ssaki morskie śpią przez około 7 procent swojego dnia, 10-15 minut na raz. Drzemki wielorybów zazwyczaj odbywają się między godziną 18:00 a północą. Tym samym są to najmniej zależne od snu zwierzęta.
RadioZET.pl
Oceń artykuł
