Zamknij

Tak turyści dewastują Śnieżkę. "Porąbali drzwi kaplicy, wybili okno obserwatorium"

04.03.2021 10:25
Śnieżka, Obserwatorium meteorologiczne
fot. Shutterstock

Karkonoski Park Narodowy opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcia zniszczonych drzwi do kaplicy na Śnieżce, które turyści "porąbali" ostrymi narzędziami. Zamieszczono też fotografię dwóch osób wspinających się na dach obserwatorium. Pracownicy KPN przypominają, że oba obiekty są zabytkami. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie. 

Śnieżka cieszy się ogromną popularnością wśród turystów o każdej porze roku, a tamtejsza kaplica i obserwatorium stały się wizytówkami całego regionu. Niestety, coraz częściej dochodzi tam do aktów wandalizmu. O skandalicznym zachowaniu turystów poinformował na swoim fanpage'u Karkonoski Park Narodowy. 

Śnieżka. Skandaliczne zachowania turystów

Na Facebooku KPN można zobaczyć zdjęcia zniszczonych drzwi zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca, które turyści zdewastowali najprawdopodobniej przy użyciu tasaków. O tym skandalicznym zdarzeniu pracownicy parku poinformowali już pod koniec lutego. 

– Grupa ludzi usiłowała sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce. Informuje o tym Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. Prawdopodobnie tasakami usiłowali pokonać zamek lub rozrąbać same drzwi. Inni ludzie wybili okno w jednym ze spodków, bo chcieli dostać się do środka – przekazano 21 lutego w mediach społecznościowych. 

Dopiero w ostatnich dniach w sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące aktu wandalizmu na Śnieżce.

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego nie pozostawili tej sprawy bez komentarza. Wyraźnie skrytykowali w poście bezmyślność turystów, którzy wspinają się na najwyższy szczyt Karkonoszy. 

– Dobrze, że nikomu nie przychodzi do głowy porąbać drzwi na Wawelu czy wejść na dach Kościoła Pokoju w Świdnicy, ale wyjątkowe budynki na Śnieżce zasługują na nie mniejszy szacunek – napisano we wpisie na Facebooku.

Atakami wandalizmu na Śnieżce byli poruszeni również internauci. Pod wpisem na Facebooku pojawiło się bardzo wiele "ostrych" komentarzy.

"W normalnej sytuacji Janusz i Grażynka byliby o tej porze w Austrii lub we Włoszech, niestety teraz demolują polskie góry", 

"Bydło bydłem pozostaje, niezależnie od wysokości n.p.m.",

"Cebulandia story... powyżej 100 m n.p.m. powinno się sprawdzać stan zdrowia psychicznego wchodzących wyżej..." – czytamy w komentarzach. 

Kaplica na Śnieżce to najwyżej położony zabytek sztuki barokowej w Polsce i czynny obiekt sakralny. W 2000 r. budynek przeszedł generalny remont. Jeszcze nie oszacowano strat, które zostały wyrządzone.

Jak podaje wrocławska "Gazeta Wyborcza", policja w Jeleniej Górze jeszcze nie znalazła sprawców tych zniszczeń. "Prowadzimy postępowanie w sprawie art. 108 ustawy o ochronie zabytków. Mówi o tym, że kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" – powiedziała "GW" Edyta Bagrowska, rzeczniczka jeleniogórskiej policji. 

Źródło: Radio ZET, Gazeta Wyborcza