Zamknij

Tak wygląda zima w USA. Zdjęcia i wideo niczym kadry z filmu "Pojutrze"

Redakcja
01.02.2019 11:20
Zamarznięte Jeziora Michigan, USA
fot. Patrick Gorski/Xinhua News/East News

W środkowej-zachodniej części Stanów Zjednoczonych panują rekordowe mrozy, które miejscami sięgają nawet -48 stopni Celsjusza (w stanie Minnesota). W niektórych regionach kraju tak zimno nie było od 20 lat. Dowodem na to, jak niska temperatura panuje obecnie w USA, mogą być zdjęcia i filmiki publikowane w mediach społecznościowych. 

Atak zimy w USA jest spowodowany przez wir polarny (ang. polar vortex), który zwykle zalega nad Arktyką, ale teraz nietypowe o tej porze roku masy ciepłego powietrza wypchnęły go na południe. W środkowej-zachodniej części Stanów Zjednoczonych panują rekordowe mrozy, które niemal całkowicie sparaliżowały życie mieszkańców. 

Chicago niczym Antarktyda

Jak podaje TVN24, w środkowej i północnej części stanu Wisconsin temperatura spadła do -29 st. C. W Chicago i Illinois odnotowano temperaturę od -26 do -23 st. C. Bardzo zimno było też na Wschodnim Wybrzeżu - w nocy ze środy na czwartek w Bostonie termometry pokazały -21 st. C, a w Nowym Jorku -18 st. C.

Zamarznięte jezioro Michigan

Z powodów silnych mrozów z jeziora Michigan wydobywa się para wodna. Skąd takie zjawisko? Lód, który skuwa wodny akwen, ma bowiem wyższą temperaturę niż powietrze. Trzeba przyznać, że zdjęcia zamarzniętego jeziora są naprawdę imponujące.

Zobacz także

Mroźne eksperymenty

Choć rekordowe mrozy są bardzo groźne dla mieszkańców, część z nich przedstawia problem niskich temperatur panujących w USA "na wesoło". Internauci ostrzegają na przykład, aby nie jeść na zewnątrz i nie zostawiać ubrań na balkonie. 

"Podpalanie" torów w USA

Rekordowo niskie temperatury wpłynęły również negatywnie na transport po kraju. Pod wpływem bardzo mocnych mrozów tory kolejowe kurczą się, a zwrotnice zamarzają. W związku z tym pracownicy kolei podpalają je, aby pod wpływem ciepła się rozszerzyły.

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl, tvn24.pl

__

RadioZET.pl/NC