Zamknij

Takich upałów nie było od niemal 80 lat. Rekordowe temperatury w Sydney

Redakcja
09.01.2018 12:08
Takich upałów nie było od niemal 80 lat. Rekordowe temperatury w Sydney
fot. Flickr

W Sydney, największym mieście Australii, zanotowano najgorętszy dzień od 1939 roku. W niedzielę temperatura wyniosła aż 47,3 st. Celsjusza. Rekordowe upały zarejestrowano na zachodnich przedmieściach miasta Penrith. 

Ostatni raz rekordowo wysoką temperaturę zanotowano w rejonie Sydney 79 lat temu. Wówczas słupek rtęci pokazał 47,8 stopni Celsjusza. Władze wydały zakaz palenia ognia z obawy przed pożarami lasów. Już w sobotę w Australii spaliło się kilka posiadłości.

Co więcej, z powodu upału ok. 7 tys. gospodarstw domowych w obejmującym Sydney stanie Nowa Południowa Walia pozbawionych jest elektryczności. Wysoka temperatura uszkadza również drogi.

Według australijskich służb meteorologicznych od 1910 r. na tym kontynencie temperatura wzrosła o jeden stopień. Ubiegłego lata (grudzień 2016-luty 2017) zanotowano ponad 200 rekordowych odczytów temperatury. Występowały intensywne fale upałów i pożary lasów. We wrześniu 2017 r. ostrzegano Australijczyków, by po jednej z najbardziej suchych zim przygotowali się na niebezpieczne pożary lasów latem.

___

RadioZET.pl/PAP/NC