Zamknij

Tanzania: na spotkanie z Czarnym Lądem. Co warto zobaczyć?

27.01.2021 13:33
Tanzania
fot. Shutterstock

Tanzania to dziewicze, nietknięte ludzką ręką krajobrazy. Przepiękne parki narodowe pełne dzikich zwierząt. Krater Ngorongoro nazywany biblijnym edenem. I dumnie królujący nad krajem szczyt Kilimandżaro. To jedyne takie miejsce na świecie.

Tanzania położona jest we wschodniej Afryce. Graniczy m.in. z Kenią, Mozambikiem, Rwandą i Ugandą. Turyści przyjeżdżają tu przez cały rok, choć szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do września, kiedy panuje tam pora sucha. Na miejscu można wybrać się na safari w poszukiwaniu dzikich zwierząt lub wspiąć się na Kilimandżaro, dokąd prowadzi kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności. To również idealne miejsce na wypoczynek z dala od cywilizacji, w otoczeniu dziewiczej scenerii. Tanzania obejmuje swym terytorium znaną wyspę Zanzibar, która przyciąga szczególnie wielbicieli wypoczynku na białych piaskach.

Krater Ngorongoro w Tanzanii: afrykańska arka Noego

Wizyta na dnie tego krateru Ngorongoro to obowiązkowy punkt na mapie turystycznej Tanzanii. „Dziura w ziemi”, jak nazywają to miejsce, ma 600 metrów głębokości i pond 19 km średnicy. Wnętrze kaldery przypomina biblijną arkę Noego – ze wszystkimi gatunkami afrykańskich zwierząt na pokładzie. Sercem krateru jest jezioro Magadi, gdzie można spotkać duże stada flamingów, zaś otaczające je mokradła są domem dla hipopotamów. Pozostały teren dna Ngorongoro to rozległa sawanna zamieszkana przez antylopy, zebry, lwy, słonie i coraz rzadziej spotykane nosorożce.

Krater Ngorongoro
fot. Shutterstock

Krater powstał w wyniku oderwania czubka wulkanu podczas ostatniej erupcji. Obecnie w wygasłym kraterze żyje około 30 tys. zwierząt. Właśnie ze względu na naturalne bogactwo tego terenu miejsce to jest popularnym celem safari, czyli wypraw jeepami w celu obserwacji dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Ngorongoro widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

Kilimandżaro: wyprawa na „dach Afryki”

Wznosząca się na 5895 m n.p.m. góra Kilimandżaro to najwyższy szczyt w Afryce, a zarazem jedno z najwyższych samotnych masywów. Ze względu na wysokość górę stale pokrywa śnieg – nie ma na to wpływu nawet położenie w samym sercu gorącego, równikowego klimatu. Kilimandżaro przyciąga nie tylko doświadczonych zdobywców, lecz także początkujących wspinaczy. Na szczyt prowadzi kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Zanim jednak podejmiemy decyzję o rozpoczęciu trekkingu, warto się dobrze przygotować kondycyjnie, bowiem do pokonania w czasie 5-dniowej wyprawy jest około 6 tys. metrów wysokości! Warto pamiętać, że do Parku Narodowego Kilimandżaro można wejść jedynie z przewodnikiem i zaopatrzeniem – podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Afryki musi towarzyszyć agencja trekkingowa.

Kilimandżaro
fot. Shutterstock

Kilimandżaro w całości znajduje się na terytorium Tanzanii, przy granicy z Kenią. W skład masywu wchodzą trzy szczyty będące pozostałością po trzech wulkanach – najwyższy z nich to Uhuru (5895 m n.p.m.), następnie Mawenzi (5149 m n.p.m.) i Shira (3940 m n.p.m.). Najpopularniejszą i zarazem najkrótszą trasą jest Marangu Route, potocznie zwana Coca-Cola Route. Do przejścia jest łącznie 64 kilometry, więc trzeba przygotować się na niemały wysiłek. Ale widoki czekające na „dachu Afryki” są warte wszelkich starań.

Pierwszym Polakiem, który zdobył Kilimandżaro, był zoolog Antoni Jakubski. Udało mu się wejść na "dach Afryki" w 1910 roku. Później nasi rodacy wielokrotnie zdobywali afrykańską Koronę Ziemi. 22 lutego 2021 roku na szczyt weszła grupa Polaków, a wśród nich Aleksander Doba. Niestety, po zdobyciu najwyższej góry Afryki wybitny polski kajakarz zmarł. 

Zobacz także

Zobacz także

Park Narodowy Serengeti: bezkresna równina Tanzanii

Park Narodowy Serengeti, położony w północno-zachodniej części kraju, ma 15 tys. km² powierzchni i należy do najrozleglejszych rezerwatów na świecie. Nazwa tego miejsca w języku maa oznacza „bezkresną równinę”. I sporo w tym określeniu prawdy, bo tutejszy krajobraz tworzy bezkresna równina porośniętą trawiastą sawanną z pojedynczymi skalistymi wzgórzami i kępami drzew akacjowych.

Seregenti National Park
fot. Shutterstock

Seregenti jest naturalnym, niezniszczonym działaniem człowieka terenem, a zarazem sceną, na której kilka razy w roku odbywają się wielkie migracje antylop gnu, zebr czy gazeli. Oprócz tego w Parku Narodowym Serengeti żyją lwy, żyrafy, słonie i nosorożce, przez co jest to popularne miejsce zorganizowanych safari samochodem terenowym. Inną opcją (zdecydowanie droższą) jest safari balonem. Lot rozpoczyna się wczesnym rankiem, aby po ok. 2 godz. zakończyć się egzotycznym śniadaniem w buszu. Cały teren zyskał miano parku narodowego w 1951 roku za sprawą niemieckiego zoologa i propagatora idei ochrony przyrody, Bernharda Grzimeka.

Zobacz także

Park Narodowy Tarangire: królestwo baobabów

Położony w północnej części Tanzanii Park Narodowy Tarangire obejmuje 2600 km² powierzchni. Nazwa tego chronionego obszaru pochodzi od rzeki Tarangire, która przepływa przez jego teren. Wizytówką parku są baobaby oraz ogromna populacja słoni. Ale to nie wszystko. Na miejscu, podczas zorganizowanego safari, można również zobaczyć antylopy, zebry, lwy, guźce czy strusie.

Park Narodowy Tarangire
fot. Shutterstock

Park położony jest na półpustynnym odgałęzieniu Wielkich Rowów Afrykańskich. Tereny te zamieszkują rozmaite plemiona pasterskie, w tym Masajowie. Jeśli zboczymy nieco z trasy, w kierunku południowym, możemy zobaczyć malowidła naskalne Kondoa. Najmłodsze z nich liczą kilkaset, a najstarsze nawet 4 tysiące lat. To jedno z największych i najbardziej zróżnicowanych zbiorów malowideł naskalnych w całej Afryce.

Koronawirus w Tanzanii. Jakie restrykcje dla podróżujących?

Tanzania jest jednym z nielicznych państw, które nie wprowadziło dla podróżujących z Polski restrykcji w postaci obowiązkowego negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy konieczności poddania się izolacji po przylocie. Obowiązuje jednak pomiar temperatury ciała na lotnisku, noszenie maseczek oraz konieczność zachowania odpowiedniego dystansu.

Z Polski do Tanzanii (np. na popularną turystycznie wyspę Zanzibar) można polecieć zarówno samolotami wyczarterowanymi przez biura podróży, jak i połączeniami rejsowymi.

Brak jest oficjalnych danych o sytuacji epidemicznej w Tanzanii, ponieważ od 29 kwietnia 2020 r. władze nie informują o liczbie przypadków zakażeń koronawirusem czy liczbie przeprowadzonych testów.

Tanzania: informacje praktyczne

Powierzchnia Tanzanii: 947 300 km²

Stolica: Dodoma

Strefa czasowa: czas polski + 2 godz.

Waluta w Tanzanii: W Tanzanii obowiązuje szyling tanzański (TZS), choć dolary amerykańskie są również akceptowane w wielu popularnych turystycznie miejscach. Dolary amerykańskie i euro można wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i w kantorach. 1000 TZS = 1,6 PLN

Wiza do Tanzanii: Podczas podróży na teren Tanzanii wymagana jest wiza turystyczna. Można ją kupić w placówkach dyplomatycznych Tanzanii (Polska podlega kompetencji terytorialnej Ambasady Tanzanii w Berlinie), a także na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro. Wiza jest ważna przez 90 dni, jej koszt to około 50 USD. W trakcie kontroli musimy okazać także bilet powrotny oraz paszport ważny nie mniej niż 6 miesięcy od przybycia na wyspę.

Szczepienia i zdrowie: Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze (wymagane podczas podróży z Tanzanii lądowej na wyspę Zanzibar) oraz żółtaczce zakaźnej. Co więcej, zaleca się profilaktykę przeciwmalaryczną (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie). Wskazane jest spanie pod moskitierą i używanie repelentów przeciw komarom. MSZ zaleca również używanie wody przegotowanej lub butelkowanej, także do mycia zębów.

PRZECZYTAJ TAKŻE

•  Kiedy warto jechać na Zanzibar? Najlepsza pogoda na wakacje 

Maroko: 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Tunezja: wakacje pod afrykańskim słońcem

•  Wyspy Zielonego Przylądka: co warto wiedzieć przed podróżą? [PORADNIK] 

___

RadioZET.pl/NC