Zamknij

Skandaliczne zachowanie turystów w Tatrach. Pomalowali sprayem skały

21.09.2021 14:04
Tatry. Skandaliczne zachowanie turystów. Pomalowali sprayem skały
fot. MONKPRESS/East News

Grupa zagranicznych turystów weszła na liczący ponad 2 300 m n.p.m. szczyt Świnicy, a następnie pomalowała sprayem znajdujące się na górze skały. Teraz wandale poszukiwani są przez policję.

O incydencie poinformował "TVN 24" pan Marek, jeden ze świadków zdarzenia. Do aktu wandalizmu miało dojść w zeszłą sobotę, 25 września. 

Tatry. Skandaliczne zachowanie turystów

Pan Marek w rozmowie z "TVN 24" powiedział, że sytuacja miała miejsce po południu, około godziny 14:00. Wchodząc na szczyt ze znajomymi, na wysokości około 2000 m n.p.m., nagle poczuł dziwny zapach, który skojarzył mu się z rozpuszczalnikiem. Grupa szybko weszła na wierzchołek góry, gdzie spotkała zagranicznych turystów. Cudzoziemcy malowali sprayem skały. 

Jak twierdzi pan Marek, razem ze swoimi znajomymi zaczął im zwracać uwagę. Tłumaczyli, że nie wolno tak robić i poprosili, aby wędrowcy zmazali to, co namalowali. Ci jednak nie czuli skruchy, a jeden z nich powiedział, że "zawsze zostawia swoją flagę tam, gdzie wchodzi i nie zamierza jej zmywać". Po chwili na Świnicy zjawili się również inni turyści, którzy zaczęli zwracać uwagę cudzoziemcom. Ci jednak, jak gdyby nigdy nic, poszli dalej. 

Pan Marek z przyjaciółmi zgłosił sprawę pracownikom z Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obecnie wandale poszukiwani są przez policję.

"W sobotę około godziny 14 otrzymaliśmy zgłoszenie od turysty o tym, że grupa obcokrajowców o ciemnej karnacji zniszczyła głazy na szczycie Świnicy. Mężczyzna, który poinformował nas o tym zdarzeniu, wysłał również zdjęcia. Widać na nich cztery osoby stojące w niedalekiej odległości od zniszczonego głazu. Straż parku udała się na wskazane przez turystę miejsce, ale nie udało się jej ująć sprawców zniszczeń. Sprawę przekazaliśmy policji" - poinformowała Paulina Kołodziejska, szefowa Zespołu ds. Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z "TVN 24".

RadioZET.pl/tvn24.pl