Zamknij

Turyści cudem ominęli dwie lawiny. Niebezpieczna sytuacja w Tatrach [WIDEO]

07.04.2021 10:08
Tatry. Turyści cudem ominęli dwie lawiny. Niebezpieczna sytuacja w górach [WIDEO]
fot. Albin Marciniak/East News

Do tej niebezpiecznej sytuacji, która mogła skończyć się naprawdę tragicznie, doszło w poniedziałek w Tatrach. Grupa turystów, która wybrała się w góry, przeszła pomiędzy dwoma groźnymi lawinami. Do sieci trafiło nagranie, które przyprawia o ciarki na plecach.

Poruszanie się zimą w górach, w terenie powyżej schronisk, wymaga pewnych umiejętności - odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na stromych stokach.

Jak przypomina portal Tatromaniak.pl, są miejsca, w którym nie należy za wszelką cenę trzymać się letniego przebiegu szlaku. Mowa tu m.in. o trasie prowadzącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz pod potężnymi zboczami Miedzianego. A właśnie ten szlak wybrała grupa turystów, która w poniedziałek cudem ominęła dwie lawiny.

Tatry. Grupa turystów przeszła pomiędzy dwoma lawinami

Turyści pierwszy dzień świąt wielkanocnych postanowili spędzić aktywnie i wybrali się na wędrówkę w góry. O godzinie 10:02 na trasie wiodącej znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz zeszła pierwsza lawina. Pół godziny później tym samym szlakiem przeszła grupa 20 osób, przekraczając tym samym wiele torów lawinowych, w tym ten wspomniany przed chwilą jeden świeży.

Następnie, chwilę przed godziną 11:00, na tym samym odcinku zeszła kolejna lawina. Grupa turystów zatem cudem ominęła dwie niebezpieczne sytuacje, które mogły skończyć się naprawdę tragicznie. 

Do sieci trafiło nagranie, które przyprawia o ciarki na plecach. Zejście lawiny na filmie zarejestrował przewodnik górski Przemek Wójcik, który znajdował się nieopodal. 

Nie wiem czy to strach przed mandatami, czy totalna ignorancja, ale jest to przerażające, jak można tak niepotrzebnie się narażać. Tamtędy zimą się nie chodzi - skomentował.

I choć tym razem wszystko dobrze się skończyło, to jednak nie można zakładać, że przy następnej podobnej sytuacji finał byłby także szczęśliwy. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wędrówkę w górach, upewnijmy się, że szlak, który zamierzamy pokonać, jest na pewno bezpieczny, a w okolicach nie ma zagrożenia lawinowego.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/Tatromaniak.pl/Onet.pl