Zamknij

Tatry otwarte dla turystów tylko częściowo. TPN podjął decyzję

Redakcja
21.04.2020 14:06
Tatry
fot. Pixabay

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) podjęły decyzję o otwarciu dla turystów jedynie czterech dolin reglowych. Wszystkie inne szlaki w Tatrach pozostają zamknięte.

Policja przypomina, że choć zakaz przemieszczania się w celach turystycznych został zniesiony, to nadal obowiązuje zakaz wynajmu kwater, działalności hotelarskiej czy gastronomicznej. Do odwołania wciąż zamknięta pozostaje kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu. 

Tatry. Otwarte tylko cztery doliny reglowe

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowała, że od 21 kwietnia możliwe jest wejście do czterech dolin reglowych: Białego, Strążyskiej, Za Bramką i  Ku Dziurze.

- Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że TPN jest parkiem szczególnym. W pogodny weekend w Tatry przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy ludzi, co w obecnej sytuacji może sprzyjać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Zachowanie bezpiecznych odległości, unikanie kontaktu może okazać się bardzo trudne - powiedział dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia należy unikać koncentracji podczas pobytu np. w parkach, a także pamiętać o zakrywaniu nosa i ust. 

- Liczymy na zrozumienie turystów, namawiamy do takiego korzystania z parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Jesteśmy przekonani, że wkrótce będziemy mogli ponownie zaprosić wszystkich w wyższe partie Tatr. A tymczasem mówimy: Głowa do góry. Tatry poczekają - czytamy w komunikacie TPN.

Zobacz także

Ważne stanowisko TOPR-u 

Decydując się na otwarcie tylko czterech dolin reglowych, władze parku brały też pod uwagę rekomendacje TOPR-u dotyczącą stopniowego udostępniania Tatr.

- W związku z aktualnie panującymi w Tatrach warunkami typowo zimowymi z zalegającymi, twardymi, zlodowaciałymi śniegami ryzyko wypadku w terenie wysokogórskim jest bardzo realne wraz z bardzo poważnymi konsekwencjami upadku z dużej wysokości - argumentują górscy ratownicy.

Jak podkreślają, takie wypadki wymagają podczas akcji ratunkowych zaangażowania dużej liczby ludzi i sprzętu, co przy ewentualnym dużym natężeniu ruchu turystycznego po otwarciu obszaru TPN zdecydowanie zwiększa ryzyko zawleczenia zakażenia na obszar Tatr i najbliższych okolic wraz z ryzykiem wykluczenia w krótkim czasie z działań ratowników po ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną.

Od poniedziałku, 20 kwietnia, zgodnie z rekomendacją ministra środowiska, lasy i parki zostały ponownie udostępnione dla ruchu turystycznego. W Polsce istnieją 23 parki narodowe. W poniedziałek zostały otwarte wszystkie z nich z pewnymi ograniczeniami, oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, szlaki turystyczne w Tatrach zostały zamknięte dla turystów już 13 marca, a dla mieszkańców podtatrzańskich gmin 3 kwietnia.

Zobacz także

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC