Zamknij

Tatry oblegane przez turystów. Ogromna kolejka do wejścia na Giewont

18.08.2020 12:52
Turyści na Giewoncie
fot. Shutterstock/Zdjęcie ilustracyjne

Tatry przeżywają prawdziwe oblężenie turystyczne. Na górskich szlakach, pomimo pandemii koronawirusa, panuje bardzo duży ruch. Ogromne kolejki turystów tworzą się między innymi na szlaku prowadzącym na Giewont. 

Jak wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), tylko w lipcu Tatry odwiedziło ponad 550 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku turystów w Tatrach było nieznacznie więcej, bo 577 tysięcy. Obok Morskiego Oka turyści chętnie odwiedzali Dolinę Kościeliską oraz szlaki rozpoczynające się w Kuźnicach - w kierunku Kasprowego Wierchu, oraz Giewontu.

W sierpniu ruch na tatrzańskich szlakach jest również bardzo duży. Świadczyć może o tym choćby fakt, że parkingi na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się szlak do Morskiego Oka, są z dnia na dzień całkowicie zajęte. Rezerwacji tych miejsc parkingowych należy dokonywać przez internet co najmniej na dzień przed planowaną wycieczką.

Tatry. Tłumy turystów na szlakach

O bardzo dużym ruchu turystycznym świadczą też kolejki turystów oczekujących na wejście na popularne szczyty. Ogromny "korek" tworzy się między innymi na szlaku prowadzącym na Giewont. 

– Pomimo pandemii wielu turystów nie dostosowuje się do ogólnopolskich zaleceń – zauważa Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Władze TPN przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią. Turyści powinni zachowywać dystans 1,5 metra od innych. Zaleca się również wycieczki w towarzystwie osób, z którymi przebywamy na co dzień. Należy unikać gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych. Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Należy unikać kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami i ogrodzeniami.

TPN rekomenduje zakup biletów wstępu do parku on-line za pośrednictwem strony tpn.pl.

Źródło: PAP