Zamknij

Kolejka na Kasprowy Wierch będzie nieczynna. Od kiedy spodziewać się utrudnień?

15.10.2021 10:57
Kolejka na Kasprowy Wierch
fot. Shutterstock

Kasprowy Wierch przez pewien czas będzie mniej dostępny dla turystów. 18 października rozpoczynają się przeglądy techniczne kolejek linowych w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych. Jako pierwsza przestój będzie miała właśnie kolejka kursująca na Kasprowy Wierch.

Jesienne prace konserwacyjne kolei i urządzeń w ośrodkach Grupy Polskich Kolei Linowych rozpoczną się 18 października. Turyści muszą przygotować się na utrudnienia i sprawdzać aktualne komunikaty. 

Przeglądy kolejek linowych w Polsce

Przeglądy techniczne rozpoczną się od ośrodka turystycznego na Kasprowym Wierchu i potrwają od 18 października do 5 listopada.

Od 2 do 26 listopada ruszą przeglądy kolei w ośrodku PKL Mosorny Groń. Od 15 do 30 listopada wyłączone z ruchu pasażerskiego będą również koleje w ośrodku PKL Palenica oraz od 15 do 27 listopada w ośrodku PKL Góra Żar.

Prace serwisowe, przygotowujące koleje i urządzenia w ośrodku PKL Gubałówka na sezon zimowy potrwają od 29 listopada i zakończą się 15 grudnia.

 – Dla PKL priorytetem jest bezpieczeństwo osób korzystających z naszych usług. Chcemy, by turyści wjeżdżający kolejami PKL na szczyty gór, mogli podróżować bezpiecznie i cieszyć się pięknymi widokami. Dlatego oprócz kontroli dziennej, podczas której sprawdzamy główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne, dodatkowo dwa razy w roku - zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym - przeprowadzamy prace serwisowe i konserwacyjne, które wiążą się z czasowym przestojem funkcjonowania kolei – powiedział dyrektor ds. techniczno-operacyjnych PKL Marian Szewczyk.

Przestój ośrodków turystycznych PKL związany z przeglądami technicznymi zostanie także wykorzystany na przeprowadzenie ćwiczeń ratowniczych realizowanych przez PKL, TOPR, GOPR i Straż Pożarną, podczas których zostaną wykonane szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów. Ćwiczenia zaplanowane są na październik oraz listopad i odbędą się we wszystkich ośrodkach Grupy PKL. 

Źródło: PAP (Szymon Bafia), PKL