Zamknij

Tatry. Maseczki na szlaku nie będą jednak obowiązkowe. TPN wydał komunikat

05.10.2020 16:25
Tatrzański Park Narodowy
fot. Albin Marciniak/East News

Tatrzański Park Narodowy, tak jak cały powiat tatrzański, od 3 października znalazł się w czerwonej strefie. Początkowo TPN utrzymywał, że turyści będą musieli nosić maseczki na szlakach. Po licznych głosach sprzeciwu władze parku zmieniły zdanie i maseczki są jedynie rekomendowane. 

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało na początku października nową listę powiatów znajdujących się w strefie żółtej i czerwonej. Na liście czerwonej, przeznaczonej dla obszarów z dużą dużej liczby przypadków koronawirusa, znalazł się również powiat tatrzański. To oznacza więcej ograniczeń dla mieszkańców i turystów - między innymi obowiązek zakrywania ust i nosa  w miejscach publicznych, nie tylko w obiektach zamkniętych. 

Tatry. Zamieszanie z maseczkami na szlakach

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, niedługo po komunikacie resortu zdrowia, ogłosiły, że od 3 października turyści wędrujący górskimi szlakami będą musieli chodzić w maseczkach. 

– Szlaki są miejscem publicznym. Zatem w trakcie wędrówki po Tatrzańskim Parku Narodowym, zgodnie z przepisami obowiązującymi w całym kraju, powinno się nosić maseczkę lub w inny sposób zakrywać nos i usta. Nie ma obecnie regulacji rządowych, z których wynikałoby, że parki narodowe w strefach czerwonych powinny być zamknięte. W związku z tym i my nie planujemy w tej chwili zamknięcia Tatr – mówiła w piątek, 2 października, Ewa Hołek-Krzysztof z TPN.

Poinformowano jednocześnie, że o przestrzeganie zasad mają dbać pracownicy TPN. Mieli przypominać turystom o obowiązkowych maseczkach. 

Informacja opublikowana w mediach wywołała jednak falę sprzeciwu. Właśnie dlatego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowiły zmienić zdanie. 

W Tatrach jednak bez maseczki. TPN zmienił zdanie

Tatrzański Park Narodowy tego samego dnia wydał nowy komunikat w sprawie zakrywania ust i nosa na szlakach turystycznych.

– Od soboty 3 października powiat tatrzański będzie w czerwonej strefie. Na terenie TPN nie ma obowiązku noszenia maseczek, jednak rekomendujemy ich używanie, jeśli nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu społecznego. Nie ma obecnie regulacji rządowych, z których wynikałoby, że parki narodowe w strefach czerwonych powinny być zamknięte. W związku z tym i my nie planujemy w tej chwili zamknięcia TPN – podano w komunikacie.

Władze parku przypominają jednocześnie, aby turyści wybierający się w góry sprawdzali aktualne informacje na stornie Ministerstwa Zdrowia. 

Źródło: Gazeta Krakowska, Wprost