Zamknij

W Tatrach spadł śnieg. TPN ostrzega turystów przed trudnymi warunkami

12.10.2021 12:23
Śnieg w Tatrach
fot. Shutterstock

W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szczytach zalega kilkucentymetrowa warstwa śniegu, a na szlakach występują oblodzenia – informuje Tatrzański Park Narodowy. Władze TPN apelują do turystów o odpowiednie przygotowanie się przed wyprawą w góry. 

W nocy z poniedziałku na wtorek (11-12 października) w wysokich partiach Tatr spadł śnieg. Na niektórych szlakach pojawiła się warstwa zmrożonego śniegu i lodu, przez co warunki do wędrówek są utrudnione. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają turystów. 

W Tatrach spadł śnieg. TPN ostrzega

„W wyższych partiach Tatr pojawiła się kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Występują oblodzenia, zwłaszcza w miejscach zacienionych po stronie północnej oraz w godzinach porannych. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń” – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Według zapowiedzi synoptyków najbliższe dni pod Tatrami będą mroźne. W środę rano śnieg ma padać w Zakopanem.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreślają, że przed wejściem w góry warto sprawdzić prognozę pogody i dobrze przygotować się do wędrówki. "Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem" – podano w komunikacie. 

TPN przypomina jednocześnie o utrudnieniach związanych z remontem szlaków turystycznych. Dotyczy to tras w Dolinie Białego, w Staników Żlebie oraz na odcinkach Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kalatówki – Hala Kondratowa. W tych miejscach należy zachować szczególną ostrożność.

Źródło: PAP (Szymon Bafia), TPN