Zamknij

Odwrócony wodospad w Tatrach. Niesamowite wideo trafiło do sieci

08.10.2020 16:47
Wodospad w Tatrach
fot. Shutterstock

"Odwrócony" wodospad – takie zjawisko można było zobaczyć w miniony weekend w Tatrach. Z powodu silnego wiatru woda dosłownie odwróciła swój bieg. Na nagraniu widać, jak kaskady wodospadu Ciężka Siklawa zamiast w dół, płynęły do góry. 

W Tatrach w ostatnich dniach wiał bardzo silny wiatr halny osiągający prędkość nawet 180 km/h. Taka siła wiatru potrafi nawet zmienić bieg wodospadu. Tak też było w przypadku Ciężkiej Siklawy w Dolinie Białej Wody – woda tego wodospadu zdawała się łamać prawa fizyki.

Tatry. Halny odwrócił bieg wodospadu [WIDEO]

Nagraniem z tego niezwykłego zjawiska podzielił się Miroslav Žiak na facebookowej stronie avalanche.sk. Na filmiku można zobaczyć kaskady tatrzańskiego wodospadu, które zamiast płynąć w dół, unoszą się do góry. 

Zjawisko to powstało oczywiście pod wpływem silnego wiatru. Wiał tak mocno, że dosłownie wywiewał wodę do góry. Siła halnego była po prostu większa od siły grawitacji, działającej na wodę.

Ciężka Siklawa. Popularny wodospad w Tatrach

Ciężka Siklawa, mająca około 100 metrów wysokości, jest najwyższym wodospadem tatrzańskim. Jego kaskady spadają z progu Doliny Ciężkiej będącej odgałęzienia Doliny Białej Wody. Około 70 metrów niżej znajduje się mniejszy, ok. 15-metrowy wodospad.

Do Ciężkiej Siklawy nie można dotrzeć żadnym szlakiem turystycznym. Fragment wodospadu można zobaczyć jedynie z niebieskiego szlaku prowadzącego z Łysej Polany Doliną Białej Wody na Rohatkę.