Zamknij

Tatry. Koniec z wędrówkami po zmroku. Władze TPN podają powód

01.03.2021 11:08
Tatry, Kasprowy Wierch
fot. Shutterstock

W Tatrach od 1 marca obowiązuje zakaz przemieszczania się po szlakach po zmroku. Ograniczenia mają potrwać do końca listopada. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego podają powody wprowadzenia nowych zasad dla turystów. 

Zakaz poruszania się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego od zmierzchu do świtu związany jest z poszanowaniem zamieszkujących Tatry zwierząt, dla których noc jest często okresem żerowania i swobodnego przemieszczania się. Nie chodzi jednak tylko o dobro zwierząt. Nocne wycieczki niosą za sobą też inne zagrożenia, o których przypomina TPN.

Tatry. Od 1 marca zakaz wędrówek po zmroku

– Ostatnio obserwujemy wzmożoną aktywność pieszych i skiturowców wędrujących po tatrzańskich szlakach i trasach narciarskich nocą. Nocne wędrówki nie są obojętne dla zwierząt, ale przede wszystkim są znacznie bardziej niebezpieczne dla turystów – czytamy w komunikacie TPN.

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) zwracają uwagę, że dla jednych zwierząt noc to czas odpoczynku, a dla innych czas aktywności i żerowania.

– Zakaz wędrowania po zmroku jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem czy wilkiem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą – podaje TPN. 

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96 proc. powierzchni parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach, sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. TPN regularnie przypomina też, że zwierząt nie wolno dokarmiać, ani się do nich zbliżać.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zwracają także uwagę na to, że korzystanie nocą z tras narciarskich i nartostrad oraz szlaków turystycznych w obrębie kopuły szczytowej Kasprowego Wierchu jest niebezpieczne z uwagi na pracujące w tym czasie ratraki, szczególnie w sytuacji ograniczonej widoczności. Stwarza to realne zagrożenie zderzenia z pracującą maszyną czy rozpiętą liną od wyciągarki.

Źródło: TPN, PAP