Zamknij

Tatrzańska Świątynia Lodowa znów otwarta. Wykuto ją z 225 ton lodu

Redakcja
27.11.2018 15:14
Tatrzańska Świątynia Lodowa
fot. Facebook/Vysoké Tatry - Hory zážitkov

Tatrzańska Świątynia Lodowa została już po raz szósty otwarta w Tatrach Wysokich na Słowacji. Turyści mogą ją odwiedzać do 22 kwietnia. W tym roku przy budowie inspirowano się Bazyliką św. Piotra w Rzymie. 

Tatrzańska Świątynia Lodowa powstała w samym sercu słowackich Wysokich Tatr,  niedaleko Starego Smokowca, na wysokości 1285 m n.p.m. Zbudowano ją z 1880 bloków lodu, o łącznej wadze 225 ton. Całość spowija kopuła o średnicy 25 m, która ma chronić budowlę przed niekorzystną pogodą.

Lodowa Bazylika św. Piotra w sercu Tatr

W tym roku świątynia inspirowana jest watykańską Bazyliką św. Piotra i kolumnadą Berniniego, która otacza Plac św. Piotra. Nie brakuje też jednak tatrzańskich motywów - na kolumny wspinają się niedźwiedzie, widać również tatrzańskie kozice.

Tak jak w ubiegłym roku, autorem oraz głównym architektem projektu jest Słowak Adam Bakoš, który współpracował przy budowie z 16 rzeźbiarzami słowackimi, czeskimi i hiszpańskimi. Całości tego niezwykłego dzieła dopełniają witraże autorstwa Achilleas Sdoukos - szklarza i projektanta słowacko-greckiego pochodzenia. To trzeci raz, gdy artysta ozdabia lodowy kościół swoimi pracami.

Zobacz także

Świątynia stworzona z 1880 bloków lodu

Do budowy Tatrzańskiej Świątyni Lodowej, której wysokość przekracza 11 metrów, zużyto 1800 brył lodu o łącznej wadze 225 ton, a więc więcej niż rok temu. Trudno oprzeć się majestatowi budowli, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej w Słowacji. Urzeka precyzją wykonania i detalami, które podkreśla klimatyczne oświetlenie. 

- Podczas budowy lodowej świątyni rzeźbiarze pracowali po 10-12 godzin dziennie w temperaturze około minus siedmiu stopni Celsjusza pod specjalną 25-metrową kopułą, która chroni lodowe dzieła przed kaprysami pogody. Dzięki schładzaniu powietrza utrzymuje się w niej stabilna, ujemna temperatura - opowiada Lukáš Brodanský, brand manager Tatry Mountain Resorts.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Świątynia jest otwarta dla zwiedzających od 23 listopada do kwietnia 2019 roku, codziennie w godz. 9.00-16.15. Na miejscu będą organizowane coniedzielne koncerty z muzyką na żywo, śluby i spotkania.  

Na Hrebienok, gdzie zbudowano lodową świątynię, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca lub pieszo oznakowanym szlakiem turystycznym.Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km.

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC