Zamknij

Lodowa katedra Notre Dame. Niesamowita konstrukcja w słowackich Tatrach

Redakcja
22.11.2019 13:51
Lodowa katedra Notre Dame
fot. PAP/Grzegorz Momot

W słowackiej części Tatr na Hrebienoku można podziwiać uniezwyklą lodową katedrę Notre Dame. Imponującą budowlę, mierzącą ok. 10 m wysokości, stworzono z 1880 bloków lodu o łącznej masie 225 ton.

Już po raz siódmy na Hrebienoku, w masywie Sławkowskiego Szczytu, została zainstalowana chłodzona kopuła, pod którą co roku można podziwiać inne iluminowane wielobarwnymi światłami lodowe świątynie. Każdego roku dzieło rzeźbiarzy nawiązuje do innej znanej budowli. W ubiegłym roku inspiracja była watykańska bazylika św. Piotra. W ubiegłym sezonie lodową świątynię odwiedziło było 250 tys. turystów. 

Katedra Notre Dame wykonana z lodu

- W tym roku nasza lodowa budowla jest inspirowana katedrą Notre Dame w Paryżu, która wiosną tego roku ucierpiała w wyniku pożaru. Tak jak wszyscy ludzie na całym świecie pragniemy, aby ten pomnik historii był jak najszybciej odbudowany. My przynajmniej w ten symboliczny sposób na Hrebienoku na wysokości 1285 m n.p.m. wznieśliśmy tę znaną budowlę – powiedziała Lucia Blašková, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej w Wysokich Tatrach.

W tworzeniu lodowej Notre-Dame brało udział 18 rzeźbiarzy z Litwy, Niemiec, Polski, Czech i Słowacji. Głównym budowniczym, a zarazem pomysłodawcom lodowych świątyń, jest słowacki rzeźbiarz Adam Bakoš. Tatrzańska lodowa Notre-Dame odzwierciedla znaną na całym świecie gotycką fasadę z dominującą rozetą. Nad całością górują dwie wieże - dzwonnice. Jest też lodowy Quasimodo jako strażnik dzwonnicy, w której odwiedzający mogą dzwonić prawdziwym dzwonem. Co roku w lodowych świątyniach pojawiają się motywy tatrzańskie. Tym razem są w witrażach na wieżach.

Lodową świątynię można podziwiać przez cały sezon zimowy do kwietnia przyszłego roku. Dodatkową atrakcją będzie zaplanowany na styczeń międzynarodowy konkurs rzeźby w lodzie, na który zjeżdżają w słowackie Tatry ekipy artystów z różnych stron świata w tym z Polski. Na Hrebienoku zaplanowano także szereg koncertów na plenerowej scenie.

Na Hrebienok, gdzie zbudowano lodową świątynię, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokowca lub pieszo oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km.

ZOBACZ TAKŻE: 

•  Zakopane: 10 największych atrakcji miasta

•  Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

___

RadioZET.pl/PAP/NC