Oceń
Tętniąca życiem metropolia. Miejsce nazywane „Nowym Jorkiem Bliskiego Wschodu”. Nowoczesna aglomeracja z klimatem i architekturą całkowicie odmiennymi niż w Jerozolimie. Tel Awiw, choć uchodzi za najmłodsze miasto na Bliskim Wschodzie, może pochwalić się ciekawą historią i atrakcjami.
Tel Awiw, położony na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, jest niezwykłym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Metropolia powstała w 1909 roku na peryferiach starożytnego portu morskiego Jaffa. Szybkie tempo rozwoju miasta w krótkim czasie pozostawiło Jaffę z tyłu, która wyraźnie zatrzymała się w arabskiej przeszłości. W dwa lata po powstaniu państwa Izrael te dwa miasta zostały połączone w jedno, otrzymując nazwę Tel Awiw-Jaffa. Co warto tam zobaczyć i kiedy zaplanować wyjazd? Podpowiadamy.
„Białe Miasto” Tel Awiwu
Centralna część Tel Awiwu nazywana jest „Białym Miastem”. Skąd takie określenie? Wszystko za sprawą ponad 4000 śnieżnobiałych budynków wzniesionych w stylu Bauhaus (tzw. architektury funkcjonalnej). Wąskie okna, długie balkony i charakterystyczna biel ścian – to najważniejsze cechy bauhausowych kamienic i willi. Od 2003 roku zespół miejski Białego Miasta Tel Awiwu znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych.
Bauhaus, jak styl architektoniczny, powstał w Berlinie. W 1933 roku, po dojściu do władzy Hitlera, styl ten został przez odrzucony jako niezgodny z „germańskim duchem”. Jego twórcy rozjechali się po świecie, w wielu krajach dając początek modernizmowi w architekturze. Tak też stało się w Tel Awiwie, czego dowody można podziwiać do dziś.
Jaffa, czyli zabytkowa część miasta
Dzielnica Jaffa, jako najstarsza część miasta, tworzy z nowoczesnymi budynkami centrum Tel Awiwu wyrazisty kontrast. To właśnie tu można przespacerować się po wąskich uliczkach wypełnionych starymi kamienicami i najbardziej klimatycznymi restauracjami. Tutaj też działa najsłynniejszy w mieście pchli targ, na którym wystawione są rozmaite antyki, tkaniny, rzeźby i pamiątki.
Jaffa zasłynęła również jako jeden z najstarszych portów na świecie, który jest wciąż wykorzystywany przez rybaków. Miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów za sprawą intrygującego widoku: z jednej strony Jaffa, a z drugiej – nowoczesny Tel Awiw. Warto tu przyjść zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy ta niezwykle oryginalna panorama jest skąpana w pomarańczowo-czerwono-różowych promieniach słońca.
W ostatnich latach dzielnica Jaffa podobnie jak cały południowy Tel Awiw przeszła renowację, dzięki której stare, krętki uliczki i zabytkowe dziedzińce odzyskały dawną świetność i mogą uchodzić za najbardziej pożądane przez turystów miejsca w Tel Awiwie.
Plaże Tel Awiwu. Wypoczynek na złotych piaskach
Tel Awiw jest dobrym miejscem dla wielbicieli plażowania. W samym mieście znajdziemy około 14 km piaszczystych plaż. Popularna, szczególnie wśród rodzin, jest Metzitzim Beach – z płytką wodą, miękkim piaskiem i bogatą ofertą barów i restauracji tuż przy plaży. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się również plaże Gordon, Frishman i Bograshov – w weekendy trzeba przygotować się na duże liczby wypoczywających.
W Tel Awiwie znajdziemy również specjalne plaże, np. Hof HaDatim dla ortodoksyjnych Żydów, która jest podzielona i w zależności od dnia mogą ją odwiedzać jedynie mężczyźni lub kobiety. Ciekawa wydaje się również plaża Hof HaClavim przeznaczona dla osób wypoczywających z czworonożnymi przyjaciółmi. Wstęp na plaże jest bezpłatny, ale warto mieć na uwadze religijne restrykcje obowiązujące na niektórych plażach w Tel Awiwie.
Pogoda w Tel Awiwie. Kiedy warto jechać?
Tel Awiw, podobnie jak cały Izrael, słynie z gorącego i suchego lata oraz łagodnej zimy ze sporą ilością opadów. Średnia temperatura powietrza w najzimniejszym miesiącu (styczniu) wynosi ok. 17°C w ciągu dnia i 9°C w nocy, a w najgorętszych (w lipcu i sierpniu) może sięgać nawet 40°C.
Kiedy warto wybrać się do Tel Awiwu? Najlepszym momentem na zwiedzanie miasta jest późna wiosna (kwiecień-maj, ok. 27°C) lub wczesna jesień (październik, ok. 28°C). Klimat zbliżony jest wówczas do polskiego lata i nie powinien być odczuwany jako uciążliwy. Jeśli zdecydujemy się na Izrael zimą, warto pamiętać, że nie dla wszystkich będzie to dobry czas na morskie kąpiele – temperatury wody Morza Śródziemnego wynosi ok. 18°C.
Tel Awiw: informacje praktyczne
Położenie: w środkowo-zachodniej części Izraela, nad Morzem Śródziemnym
Powierzchnia: 51,8 km²
Waluta: szekel izraelski (ILS); na wyjazd warto zabrać euro lub dolary amerykańskie i wymienić je na miejscu na szekle izraelskie – 10 USD = ok. 37 ILS
Loty do Tel Awiwu: Z Warszawy do Tel Awiwu można polecieć za około 300 zł w obie strony, np. linią Ryanair. Czas bezpośredniego lotu z Polski do Izraela to średnio 3 godz. 50 minut.
Wiza: nie jest wymagana przy wyjazdach turystycznych na okres nie dłuższy niż 90 dni. Obowiązkowe jest posiadanie paszportu ważnego od co najmniej 6 miesięcy.
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł
