Zamknij

Ten hotel nie przyjmuje gości z nadwagą. Jest limit kilogramów

10.06.2020 15:15
Pokój hotelowy
fot. Shutterstock

Niemiecki hotel Beachhotel Sahlenburg w Dolnej Saksonii wprowadził limit kilogramów dla swoich gości. Osoby ważące powyżej 130 kg nie będą mogły skorzystać z usług nadmorskiego pensjonatu. Właścicielka podała powody wprowadzenia tych nietypowych i kontrowersyjnych zasad. 

Beachhotel Sahlenburg znajduje się w uzdrowiskowym mieście w Cuxhaven (Dolna Saksonia) nad Morzem Północnym. Właścicielka niemieckiego obiektu, Angelika Hargesheimer, ma złe wspomnienia związane z przyjmowaniem otyłych gości. Właśnie dlatego postanowiła zmienić zasady dotyczące funkcjonowania jej hotelu. 

Ważysz ponad 130 kg? Nie skorzystasz z hotelu

 "Ze względu na odpowiedzialność chcielibyśmy zaznaczyć, że wnętrze nie jest odpowiednie dla osób o masie ciała większej niż 130 kg" – taki komunikat pojawił się stronie internetowej Beachhotel Sahlenburg.

Kiedy informacja na temat ośrodka obiegła sieć, na właścicielkę spadła fala krytyki. Angelika Hargesheimer tłumaczyła jednak, że miała powody, aby zmienić regulamin. W rozmowie z niemieckimi mediami wyjaśniła, że designerskie meble w budynku nie wytrzymują naporu zbyt ciężkich osób. Niedawno pod ważącym ponad 130 kg klientem zawaliło się łóżko. Mężczyzna pozwał placówkę o odszkodowanie, sprawa została rozstrzygnięta pozasądowo.

Beachhotel Sahlenburg
fot. www.beachhotel-sahlenburg.de

W rozmowie z lokalnymi mediami właścicielka Beachhotel Sahlenburg zaznacza, że eleganckie meble hotelowe są zbyt małe i delikatne dla osób z nadwagą, dlatego wizyta nie byłaby dla nich komfortowa. Podkreśliła jednocześnie, że nie zamierza wymieniać wyposażenia obiektu, gdyż chce utrzymać jego designerski charakter.

Pojawiły się sugestie, że działania hotelu mają znamiona dyskryminacji. Ustawa o równym traktowaniu (AGG) w Niemczech nie uwzględnia jednak kwestii wagi, co sprawia, że walka klientów z właścicielami hoteli w tego typu sporach jest utrudniona. Sebastian Bickerich z Federalnej Agencji Antydyskryminacyjnej w rozmowie z „Bildem” wyjaśnił, że tylko wtedy, gdy osoba z nadwagą osiągnie próg niepełnosprawności, może istnieć ochrona przed dyskryminacją.

Źródło: Onet