Zamknij

Tłumy nad Morskim Okiem i w Zakopanem. Władze apelują o rozsądek i przestrzeganie zasad

Redakcja
18.05.2020 11:11
Tatry - Tłumy turystów
fot. PAP

W miniony weekend na popularnych tatrzańskich szlakach pojawiły się tłumy turystów. Wzmożony ruch był również w stolicy Tatr - Zakopanem. Władze miasta zwróciły uwagę, że wielu Polaków ignoruje obowiązujące zasady bezpieczeństwa i nie zasłania ust oraz nosa. Podkreślają jednocześnie, że osoby nieprzestrzegające przepisów będą karane przez policję i straż miejską. 

Przez cały miniony weekend pogoda sprzyjała wędrówkom, dlatego wielu turystów postanowiło skorzystać z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu i masowo ruszyło w Tatry.

- Sam Tatrzański Park Narodowy w ciągu ostatniego weekendu odwiedziło niemal 20 tys. osób. Ruch ten odczuwalny jest także w samym Zakopanem. Niestety, do tej pory wiele osób korzystających ze słonecznego weekendu ignorowało obowiązujące zasady, co wzbudziło duże obawy mieszkańców i władz miasta – podało Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji Zakopanego.

Turyści tłumnie ruszyli w Tatry

Turystów miejscami było tak dużo, że brakowało miejsc na parkingach - m.in. na Łysej Polanie - i wiele aut zaparkowano przy ulicy - podaje "Onet". Największe tłumy były jednak na popularnej trasie nad Morskie Oko.

Chociaż turyści poruszający się po tatrzańskich szlakach nie mają obowiązku noszenia maseczek, to rekomenduje się ich zakładanie w skupisku ludzi np. przy miejscach odpoczynku czy schroniskach. Ważne jest też zachowanie odpowiedniej odległości. Wiele osób nie stosuje się jednak do tych zaleceń.

Tatry  - Morskie Oko
fot. PAP

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w celu zminimalizowania bezpośredniego kontaktu między ludźmi, rekomendują zakup biletów wstępu do parku drogą elektroniczną. Przypominają, że infrastruktura na terenie TPN, w tym ławki, stoły czy barierki, nie są dezynfekowane. Władze parku pracują jednak nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa turystom.

Tatry  - Morskie Oko
fot. PAP

ZOBACZ TAKŻE: Tłumy na polskich plażach i deptakach. "Wypoczywają bez maseczek i odpowiedniego dystansu"

Władze Zakopanego apelują do turystów

Władze stolicy Tatr zwróciły się do turystów z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. - Prosimy o szczególną rozwagę i ostrożność, by beztroskie korzystanie z turystycznych atrakcji nie przyczyniło się do powstania groźnego ogniska zakażenia, zagrażającego gościom i mieszkańcom Zakopanego – informuje Urząd Miasta w Zakopanem.

Władze miasta poinformowały, że kładą duży nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i trustów. Właśnie dlatego policja oraz straż miejska będą interweniować i rygorystycznie egzekwować przestrzeganie przepisów. Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące zasady, zostaną ukarane mandatem. 

W ostatnim czasie również burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy, zaapelował do mieszkańców oraz turystów, by nie zapominali o zagrożeniu. "Znów zapełniły się szlaki i trasy rowerowe. Jednakże nie możemy zapominać o otaczającej nas rzeczywistości (...) Przypominam o obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Ostatni weekend pokazał, jak wiele ludzi łamało ten obowiązek. Pamiętajmy też o obowiązku utrzymania odpowiednich odległości pomiędzy mijającymi się osobami" - napisał na Facebooku miasta Szczyrk.

ZOBACZ TAKŻE: Groźny wypadek w Pieninach. Turysta spadł z wysokości w pobliżu Trzech Koron

Źródło: Onet, Wp.pl

___

RadioZET.pl/NC