Zamknij
Morskie Oko - tłumy turystów
5 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/Grzegorz Mamot

Słoneczna pogoda w weekend przyciągnęła w Tatry tłumy turystów. Największe oblężenie przeżywało Morskie Oko. Niestety nie wszyscy spacerowicze stosowali się do obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. 

Przez cały miniony weekend pogoda sprzyjała spacerom i wędrówkom, dlatego wielu turystów postanowiło skorzystać z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu i masowo ruszyło w Tatry. Jak widać na zdjęciach, część osób zupełnie zapomniała o obowiązujących obostrzeniach. 

Morskie Oko oblężone przez turystów

Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszyło się Morskie Oko. W okolicach tamtejszego schroniska pojawiły się tłumy. Chociaż punkty gastronomiczne działają tylko na wynos, pogoda sprzyjała konsumpcji na zewnątrz.

Wiele osób zdawało się zupełnie nie przejmować zasadami bezpieczeństwa wynikającymi z pandemii - siedzieli na ławkach blisko siebie, zapominając o obowiązku zachowania odpowiedniego dystansu. 

Spora część turystów nie miała też maseczek. I chociaż na terenie lasów nie są one obowiązkowe, w przypadku zatłoczonych miejsc zakrywanie ust i nosa jest zalecane.

Wiele osób wybrało się też na górskie wędrówki, chociaż w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, a warunki są cały czas zimowe.

Jak podają władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Wieje tam bardzo silny wiatr. Zalegający na szlakach śnieg jest w godzinach porannych twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych, w miejscach nasłonecznionych robi się mokry i grząski. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. 

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk są odcinki, gdzie śnieg jest całkowicie wytopiony. Są jednak również miejsca, gdzie występuje ubity śnieg oraz oblodzenia. Na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia z powodu powalonych drzew.