Zamknij

Tłumy w Karkonoszach i akty wandalizmu na Śnieżce. Turyści chcieli otworzyć drzwi tasakami

22.02.2021 09:46
Śnieżka, Karkonosze
fot. Shutterstock

W  miniony weekend w Karkonoszach pojawiły się tłumy turystów. Jedni zdobywali Śnieżkę, inni stali w kolejce do wyciągów narciarskich w Karpaczu. Zimowym aktywnościom sprzyjała słoneczna pogoda i bardzo dobre warunki śniegowe. Niestety, na samym szczycie doszło do aktów wandalizmu. 

Polacy, korzystając z częściowo poluzowanych obostrzeń, tłumnie zjechali się do górskich miejscowości. Prawdziwe oblężenie przeżywały stoki w Karkonoszach oraz słynny szczyt – Śnieżka. 

Jak powiedziała PAP w sobotę Katarzyna Brol z Biura Informacji Turystycznej, w ostatni weekend w Karkonosze przyjechało znacznie więcej turystów niż w poprzednim weekendzie otwarcia ruchu turystycznego.

Tłumy na stokach i kolejki do wyciągów

Długie kolejki turystów ustawiały się w weekend do wyciągu Winterpol, centrum Karpacza. Słoneczna pogoda zachęciła też miłośników pieszej turystyki do zdobywania górskich szczytów. W niedzielę Karkonoski Park Narodowy informował wręcz o "szturmie na Śnieżkę".

– Znacznie większy jest też ruch na szlakach pieszych i w samym mieście. Turyści kupują dania na wynos w restauracjach, które tylko w ten sposób serwują swoje specjały. Widać pełną mobilizację, wszystkim nam zależy, by otwarcie ruchu turystycznego było na dłużej, a nie tylko na próbne dwa tygodnie – dodała Katarzyna Brol.

Chociaż tłumy gromadzą się przy wyciągach narciarskich, a spacerowiczów nie brakuje również w miasteczkach, choćby na deptaku w Karpaczu, to na razie nie zaobserwowano nocnych imprez na wzór Zakopanego. Tydzień temu policja musiała interweniować około 140 razy w związku z tłumami turystów i imprezami na Krupówkach

W związku z pandemią w miejscowościach turystycznych kontrole prowadzą policjanci i pracownicy sanepidu. Dotyczy to głównie branży gastronomicznej, która wciąż jest zamrożona. Restauracje mogą jednak wydawać posiłki na wynos, z czego w dwa ostatnie weekendy korzystali turyści.

Zobacz także

Akt wandalizmu na Śnieżce

Niestety w miniony weekend doszło do aktów wandalizmu. Jak czytamy na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego, grupa turystów próbowała sforsować drzwi kaplicy na Śnieżce. Wandale usiłowali otworzyć zamek czy nawet "rozrąbać same drzwi", używając do tego tasaków. 

Ale to koniec skandalicznych zachowań turystów. Władze KPN informują też o grupie osób, które – chcąc dostać się do środka – wybiły okno w jednym ze spodków obserwatorium na Śnieżce. Przedstawiciele parku przypominają, że oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków.

Źródło: Gazeta Wyborcza