Zamknij

To 10 najciekawszych miejsc w Polsce. Sprawdź tegoroczny ranking TripAdvisor

Redakcja
25.06.2018 11:43
Kraków - rynek
fot. Fotolia

Portal turystyczny TripAdvisor opublikował zestawienie najciekawszych miejsc w różnych regionach świata. Które atrakcje zostały wyróżnione w Polsce? Sprawdź tegoroczny ranking i odwiedź najciekawsze zakątki w naszym kraju. 

Większość wyróżnionych atrakcji znajduje się w Krakowie. Wśród 10 najlepszych znalazł się również Wrocław, Świdnica, Malbork i Warszawa.

Rynek Główny w Krakowie jest najciekawszy

Na pierwszym miejscu zestawienia TripAdvisora znalazł się Rynek Główny w Krakowie. To największy plac Krakowa, a zarazem największy rynek w średniowiecznej Europie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to u zbiegu 11 ulic wytyczono regularny 4-hektarowy kwadratowy plac. Przy Rynku znajdują się najważniejsze budynki Krakowa, m.in. Bazylika Mariacka, Sukiennice, Kościół Św. Wojciecha oraz wieża ratuszowa.

Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty, co tworzy niezwykły klimat tego miejsca. Rynek jest miejscem cyklicznych spotkań, letnich festiwali i koncertów. 

Zobacz także

Kraków górą

Oprócz Rynku Głównego w Krakowie w rankingu znalazły się też cztery inne atrakcje z tego miasta. Na drugiej pozycji znalazła się Fabryka Schindlera będąca oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na czwartym miejscu pojawiła się Bazylika Mariacka w Krakowie – słynny, gotycki kościół wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. 

Zamek Królewski na Wawelu
fot. Jan Graczyński/East News

W zestawieniu wyróżniono również Katedrę Wawelską oraz Zamek Królewski na Wawelu, czyli jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Zamek, będący przez wieki siedzibą królów polskich, stał się jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. 

Zamek w Malborku i Kościół Pokoju w Świdnicy – perły UNESCO

Użytkownicy portalu TripAdvisor wyróżnili również zamek w Malborku (8. miejsce). To tak naprawdę symbol miasta i jedna z najznakomitszych średniowiecznych fortec w Europie. Ten rozległy kompleks składa się z trzech imponujących zamków o łącznej powierzchni 210 tys. m2. Przez 150 lat ta potężna twierdza była siedzibą zakonu krzyżackiego, a od 1997 roku widnieje na liście zabytków UNESCO. 

Zamek w Malborku
fot. Fotolia

Sporym zaskoczeniem okazał się Kościół Pokoju w Świdnicy, który w przeciwieństwie do pozostałych atrakcji rzadko znajduje się w tego typu zestawieniach. Świątynia powstała w XVII wieku, a 2001 roku znalazła się na liście UNESCO. Kościół jest też perełką na turystycznej mapie Dolnego Śląska oraz największym drewnianym kościołem w Polsce.

Zobacz także

10 najciekawszych miejsc w Polsce (TripAdvisor 2018):

  1. Rynek Główny w Krakowie
  2. Fabryka Schindlera w Krakowie
  3. Rynek Główny we Wrocławiu
  4. Bazylika Mariacka w Krakowie
  5. Wrocławskie Krasnale
  6. Zamek Królewski na Wawelu
  7. Katedra Wawelska
  8. Zamek w Malborku
  9. Kościół Pokoju w Świdnicy
  10. Rynek Starego Miasta w Warszawie

Źródło: wp.pl

__

RadioZET.pl/NC