Zamknij

To jedna z najbrudniejszych rzek świata. Przez mieszkańców uznawana za świętą

Redakcja
23.11.2018 16:51
Rzeka Jamuna w Indiach
fot. Abhinav Saha, Facebook/Nissim Mannathukkaren

W ostatnich dniach sporą popularność w sieci zdobyło zdjęcie fotoreportera, Abhinava Sahy. Fotograf uchwycił na nim rzekę Jamuna w Indiach - przez mieszkańców uznawaną za świętą - która jest tak zanieczyszczona, że wygląda, jakby była pokryta pianą lub śniegiem.

Indie, szczególnie uboższe rejony, mają bardzo duży problem z zanieczyszczeniem środowiska. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, najbrudniejszym miejscem na świecie jest Delhi, dawna stolica Indii. To właśnie przez to miasto przepływa rzeka Jamuna (Yamuna) uznawana przez mieszkańców za miejsce kultu religijnego.

Dramatyczny stan rzeki Jamuna

Zdjęcie fotoreportera "Indian Express" przedstawia rzekę Jamuna (główny dopływ Gangesu) w północnych Indiach. Przepływa ona na przestrzeni 1376 kilometrów przez kraj i dostarcza wodę ok. 60 milionom ludzi. W hinduizmie jest uznawana za jedną ze świętych rzek, wierni pielgrzymują do niej, by się pomodlić.

W niektórych miejscach woda jest czarna od brudu, w innych - co widać na zdjęciu - biała od piany. Do rzeki spływają zanieczyszczenia zarówno z obiektów przemysłowych, jak i prywatnych. Jest tak źle, że wymarło w niej jakiekolwiek życie - piana pokrywająca powierzchnię uniemożliwia dopływ tlenu.

Zobacz także

"Nikt nie bierze za to odpowiedzialności"

Autor zdjęcia, Abhinava Sahy, nagrał też filmik, który jeszcze dobitniej pokazuje skalę zanieczyszczeń świętej rzeki.

- Na pierwszy rzut oka to wygląda jak śnieg pokrywający rzekę. Tymczasem to prawdziwa kąpiel z pianą przemysłowych rozmiarów. Obecnie Jamuna jest już tak zanieczyszczona, że wymarło w niej całkowicie jakiekolwiek życie. Nikt nie bierze za to odpowiedzialności ani za to, jaki to ma wpływ na ludzi, którzy korzystają z tej wody - podsumowuje Saha w poście z nagraniem opublikowanym na Facebooku.

Zobacz także

Źródło: gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC