Zamknij

To najkrótszy pas startowy świata. Zapierające dech w piersiach lądowanie [WIDEO]

Redakcja
05.02.2018 11:38
To najkrótszy pas startowy świata. Zapierające dech w piersiach lądowanie [WIDEO]
fot. Flickr

To nie tylko najkrótszy, ale również najbardziej niebezpieczny pas startowy na świecie. Mowa o lotnisku Juancho E. Yrausquin, na karaibskiej wyspie Saba. Start i lądowania są tutaj naprawdę ekstremalnym przeżyciem.

Pasażerowie, dla których start i lądowanie to najgorsze momenty lotu, zdecydowanie nie powinni wybierać się na karaibską wyspę Saba, liczącą zaledwie 13 km2. Właśnie tam znajduj się jeden z najbardziej niebezpiecznych portów lotniczych na świecie – Juancho E. Yrausquin.

Najkrótszy pas startowy świata

Lotnisko
fot. Flickr

Lotnisko powstało na skalistym terenie. Droga startowa dla samolotów ma zaledwie 400 metrów długości! Ale to nie wszystko. Samolot zatrzymuje się tuż przed stromym urwiskiem. Piloci mają naprawdę niewiele czasu, aby wyhamować…

Zobacz także

W sieci można znaleźć wiele nagrań pokazujących start oraz lądowanie na wyspie Saba. Najbardziej imponujący (a zarazem przerażający) widok przedstawiają filmiki nagrane z perspektywy pilotów.

Obecnie z lotniska Juancho E. Yrausquin korzystają głównie lokalne linie Winair. Oczywiście pod sterami najbardziej doświadczonych pilotów.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC