Zamknij

To najlepsze miasta na świecie. W nowym rankingu pojawiło się polskie miasto

Redakcja
03.12.2018 12:00
Londyn
fot. Fotolia

Opublikowano nowy ranking World’s Best Cities, który - jak sama nazwa wskazuje - miał wskazać najlepsze miasta na świecie. Kto w tym zestawieniu jest zwycięzcą i jak wypadła w nim Polska?

Ranking najlepszych miast świata (World’s Best Cities) przygotowała firma konsultingowa Resonance Consultancy. Autorzy podsumowania uwzględnili jedynie miasta z populacją sięgającą przynajmniej miliona mieszkańców. W zestawieniu brano pod uwagę wyłącznie te czynniki, które świadczą o atrakcyjności danego miejsca w oczach mieszkańców. Wśród nich znalazły się takie elementy, jak: dostępność mieszkań, oferta rynku pracy, funkcjonowanie najważniejszych instytucji, sytuacja gospodarcza czy stan infrastruktury. Istotne w ocenie miast były również oferta kulturalna, wielość atrakcji turystycznych, a także oferta kulinarna czy bogactwo życia nocnego. W wyłonieniu zwycięzcy znaczenie miały jednak nie tylko mierzalne wskaźniki, ale również wrażenia i opinie zwykłych ludzi o danych mieście.

Londyn najlepszym miastem świata

W opublikowanym rankingu 100 najlepszych miast świata wygrał Londyn. "Magnetyzm Londynu jest doskonale znany na całym świecie, a liczba gości, którzy napływają do miasta z całego świata, osiąga rekordowe pułapy. W 2017 r. było to 19,8 mln osób, czyli o blisko milion więcej niż w roku wcześniejszym, który także był rekordowy" ‒ można przeczytać w raporcie. "Prawdopodobnie najbardziej niezwykła jest tutejsza scena kulinarna, która w tym roku zdetronizowała Tokio".

Tower Bridge
fot. Pixabay

Na 2. miejscu znalazł się Paryż. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy Resonance, tak wysokie miejsce stolicy Francji to nie tylko zasługa dziedzictwa kulturalnego, ale przede wszystkim zaplanowanych i rozpoczętych w ostatnim czasie inwestycji, które związane są z organizowanymi przez Paryż igrzyskami olimpijskimi w 2024 r. To tu znajduje się najlepiej skomunikowany port lotniczy świata, a z każdym miesiącem przybywa hoteli.

Na 3. miejscu zestawienia pojawił się Nowy Jork. To bez wątpienia najbardziej rozpoznawalna metropolia świata, gdzie niemal każda dzielnica ma do zaoferowania coś ciekawego. Amerykańskie miasto może się także pochwalić najmocniejszą ofertą kulturalną. 

Pełne zestawienie czołowej dziesiątki prezentuje się następująco:

1. Londyn, Wielka Brytania
2. Paryż, Francja
3. Nowy Jork, USA
4. Tokio, Japonia
5. Barcelona, Hiszpania
6. Moskwa, Rosja
7. Chicago, USA
8. Singapur
9. Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
10. San Francisco, USA

Zobacz także

Warszawa wyróżniona wśród polskich miast

W pierwszej setce znalazło się również miejsca dla polskiego miasta. W rankingu 100 najlepszych miast świata 87. pozycję zajęła Warszawa. Miejsce to stanowi wypadkową ocen w sześciu różnych kategoriach, w których oceniane było każde z miast w rankingu. Stolica Polski najlepiej poradziła sobie w kategorii "produkt", w której zajęła 29. pozycję. W dziedzinie tej brano pod uwagę m.in. działanie najważniejszych miejskich instytucji, atrakcje turystyczne i infrastrukturę, w tym jakość szkolnictwa wyższego, komunikację lotniczą i ofertę muzeów.

Warszawa
fot. Shutterstock

ZOBACZ TAKŻE: Warszawa: co warto zobaczyć? Oto 10 największych atrakcji stolicy 

W kategorii "promocja", uwzględniającej m.in. popularność w internecie, w tym w serwisach społecznościowych, oraz liczbę rekomendacji, Warszawa zajęła 78. miejsce.

Chris Fair z Resonance Consultancy podkreśla innowacyjny sposób podejścia do oceny jakości danego miasta, na jaki zdecydowano się w tym badaniu. Ranking World’s Best Cities, dzięki położeniu większego nacisku na analizę danych pochodzących z szeroko pojętych mediów społecznościowych, oddaje głos ludziom, którzy oceniają dane miasto.

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC