Zamknij

To najpiękniej położone boisko świata! Zobacz stadion Henningsvær

Redakcja
15.02.2018 12:02
To najpiękniej położone boisko świata! Zobacz stadion Henningsvær
fot. Fotolia

Może być niewielkie. Może nie mieć trybun. Ale może być najlepszym i najpiękniej położonym miejscem do gry w piłkę nożną. Stadion Henningsvær to jedyne takie miejsce na świecie. 

The Henningsvær Idrettslag Stadion, bo tak brzmi jego pełna nazwa, znajduje się w niewielkiej wiosce rybackiej Henningsvær. Ta z kolei mieści się na kilku wysepkach należących do archipelagu Lofoty, u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii.

Boisko zachwyca swym położeniem — otoczone jest przez wysokie góry oraz otwarte morze, co czyni je najpiękniej położonym boiskiem na świecie. I słusznie, bo zdjęcia robią naprawdę ogromne wrażenie.

Wioskę Henningsvær zamieszkuje zaledwie 500 osób. Tamtejszy stadion został wybudowany na skale — aby to było możliwe, trzeba było najpierw wyryć na niej ogromny plac, który z czasem przekształcono w boisko wyłożone sztuczną trawą. Nie ma tutaj trybun, ale stadion otacza kilka metrów asfaltu, na którym zbierają się kibice i parkują samochody.

Na stadionie nie grają profesjonalni sportowcy, ale dzieci trenowane przez członków miejscowego klubu Henningsvær IL. Jedno jest pewne — można im tylko pozazdrościć widoków roztaczających się dookoła boiska. Magiczny krajobraz tworzy się również wieczorem, kiedy reflektory ze stadionu obijają światło na górskiej scenerii.
 
Sama wioska Henningsvær przez wiele lat była odcięta od świata. W 1982 roku zbudowano most, który połączył wyspę z kontynentem. Wcześniej można tam było dopłynąć jedynie promem. Henningsvær ma zaledwie 0,3 km2 powierzchni i przyciąga nie tylko fanów piłki nożnej, ale też miłośników wspinaczki oraz nurkowania. Ciekawą opcją zwiedzania imponującej okolicy jest także spływ kajakowy pomiędzy norweskimi wysepkami.

Zobacz także

Źródło: thesun.co.uk

___

RadioZET.pl/NC