Zamknij

To najtańsze linie lotnicze na świecie. Tegoroczny ranking może zaskoczyć

Redakcja
25.05.2018 14:28
Samolot
fot. Fotolia

Bez wątpienia cena biletu jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na wybór konkretnej linii lotniczej. U którego przewoźnika zapłacimy zatem najmniej? Odpowiedź znajdziemy w najnowszym raporcie "2018 Global Flight Price Ranking".

Zestawienie przygotowała australijska platforma do planowania podróży, Rome2rio. Przeanalizowano 1,5 miliona taryf w klasie ekonomicznej w 200 liniach lotniczych na świecie z dwóch miesięcy. Na tej podstawie opracowano trzeci już raport najtańszych przewoźników „Global Flight Price". Wyniki pokazały, że średnia cena, którą płaci podróżujący za kilometr lotu wzrosła z 17,70 (w 2016 roku) do 18,8 centa amerykańskiego w 2018. 

Najtańsze linie lotnicze na świecie w 2018

Raport został podzielony na trzy kategorie: ogólną (globalną), połączeń międzynarodowych oraz lokalnych. W tej pierwszej kategorii niepodważalnym zwycięzcą okazała się australijska linia Tigerair, w której kilometr lotu kosztuje średnio zaledwie 6 centów. Przewoźnik ten wygrywa zarówno w zestawieniu ogólnym, jak i w kategorii połączeń krajowych. 

W czołówce znalazły się też dwie azjatyckie linie lotnicze – AirAsia X (7 centów za km) oraz Indonesia AirAsia (8 centów za km). 

Ranking najtańszych linii świata 2018
fot. Rome2rio.com

Najlepsze połączenia międzynarodowe

Porównanie na trasach międzynarodowych pokazuje, że najlepszą propozycję dla pasażerów ma Air Asia (7 centów za km). Na podium pojawia się również Air India Express i Indonesia AirAsia (w obu przypadkach kwota za kilometr wynosi 8 centów).

Najdroższa w tym zestawieniu jest natomiast linia Air Dolomiti (aż 48 centów za kilometr). A jak wypada nasz polski przewoźnik? Okazuje się, że LOT w przeliczeniu kosztuje 21 centów za kilometr, co plasuje go na 152. pozycji w zestawieniu cen biletów za granicę. W rankingu wyprzedziły go chociażby British Airways i KLM (20 centów za km). LOT okazał się jednak tańszy od Lufthansy (22 centy za km) czy Austriany (25 centów za km).

Zobacz także

Ryanair najtańszy na trasach europejskich

Za podróż na trasach europejskich najmniej za kilometr lotu chce irlandzki Ryanair (numer 7 w globalnym zestawieniu, 10 centów), kolejny jest Wow Air z lotami na Islandię (miejsce 9 w zestawieniu, 10 centów), a dalej Wizz Air (13 centów za kilometr, 53. miejsce w rankingu).

Z kolei analiza kosztów połączeń w poszczególnych regionach świata pokazuje, że najlepsze oferty mają przewoźnicy z Azji i Bliskiego Wschodu. Tutaj zwycięstwo przypada Grupie Air Asia.

TE TEMATY MOGĘ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

• Które lotniska w Polsce mają największe opóźnienia lotów? Zobacz zestawienie

Wybrano najlepsze lotniska świata. Zwycięski port lotniczy ma ogród, basen i zjeżdżalnie

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC