Zamknij

To najtańsze stolice Europy na długi weekend. Gdzie warto pojechać na majówkę?

Nina Czochara
04.04.2019 11:29
Kijów
fot. Shutterstock

Gdzie w Europie można ciekawie spędzić czas, zjeść coś dobrego i jednocześnie nie wydać fortuny? Skyscanner stworzył raport, w którym wskazał najtańsze stolice w Europie. Wyniki zestawienia mogą być doskonałą podpowiedzią dotyczącą kierunki na tegoroczną majówkę!

W swoim zestawieniu Skyscanner porównał koszty, jakie najczęściej ponoszą turyści podczas zwiedzania i wyliczył dzienny budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć na jeden dzień w danym mieście. W ten sposób opracował listę najtańszych europejskich stolic na długi weekend. W tworzeniu tego zestawienia wzięto pod uwagę opłatę za jedną dobę w hotelu, dzienne wydatki na jedzenie bez specjalnego oszczędzania, komunikację miejską (przejazd w tę i z powrotem) oraz średni koszt atrakcji turystycznych w danym mieście. Które europejskie stolice zwyciężyły w tym zestawieniu?

Kijów najtańszy na weekend

Najtańsza na weekend okazała się stolica Ukraina - Kijów. Z wyliczeń serwisu wynika, że dzienny koszt pobytu w tym mieście to ok. 59 złotych  od osoby. Duży wpływ na popularność tego miejsca ma bez wątpienia fakt, że w ostatnim czasie otwarto tanie połączenia z Polski. Co można zobaczyć w Kijowie? Z jednej strony imponujące obiekty sakralne (np. klasztor Peczerska Ławra, Sobór Mądrości Bożej czy Sobór Św. Zofii), z drugiej miejsca związane ze współczesną Ukrainą, m.in. słynny Majdan Niepodległości oraz ulice pełne murali. 

Jak można wyczytać w raporcie Skyscannera: "Niezwykle tania jest też komunikacja miejska. Żeton na metro kosztuje (dosłownie) grosze – 5 hrywien. To przynajmniej pięć razy mniej niż w Warszawie. (...) W stolicy Ukrainy funkcjonują sieciowe bary samoobsługowe, gdzie można zjeść tanio – suty obiad to koszt ok. 13-15 złotych. Lokalne hostele urzekną niejednego – Kijów pod względem niedrogiej bazy noclegowej rozwija się coraz prężniej, a wiele z nich jakością mogłoby konkurować z zachodnimi metropoliami, z Paryżem na czele”.

Przeczytaj także: Długie weekendy 2019 - kiedy wypada wolne i kiedy wziąć urlop? 

Sofia i Belgrad w czołówce tanich stolic

Drugie miejsce w zestawieniu "najtańszych stolic na weekend" zajęła Sofia, gdzie warto obejrzeć piękny sobór Aleksandra Newskiego, widniejącą na liście UNESCO Cerkiew Bojańską czy Cerkiew Świętej Niedzieli. Średni dzienny koszt pobytu w tym mieście wycenia to 108 złotych na osobę (w tym koszt jedzenia 60 PLN, a atrakcje turystyczne mieszczące się w przedziale ok. 11 PLN).

Trzecią najtańszą piękną stolicą europejskiego państwa jest Belgrad, gdzie - według Skyscannera - dzienny koszt pobytu to ok. 108 złotych.  Najlepszym sposobem zwiedzania miasta są darmowe spacery z przewodnikiem po mieście, które każdego dnia startują z Placu Republiki. Wśród największych atrakcji Starego Miasta są park i twierdza Kalemegdan z zapierającym dech widokiem na Dunaj i Sawę. Stolicę Serbii można zwiedzać pieszo lub rowerem.

Zagłosuj

Czy na dłuższe weekendy wyjeżdżasz poza Polskę?

Liczba głosów:

Bukareszt i Budapeszt dobre na długi weekend

Według raportu Skyscannera kolejne pozycje zajmuje stolica Rumunii - Bukareszt. To dobre miejsce na weekend nie tylko ze względu na niskie ceny, ale również wspaniałą atmosferę i liczne zabytki.  Średni dzienny koszt pobytu w tym mieście to ok. 128 złotych.

- „Należąca do najstarszej części Bukaresztu ulica Lipscani kusi barami, knajpkami i odrestaurowanymi kamienicami. Za sycący posiłek w restauracji zapłaci się przeciętnie 26 złotych. Jeśli w ramach pamiątki z podróży będziemy chcieli przywieźć dobre wino, będzie nas ono kosztowało około 20 PLN” – czytamy w raporcie Skyscannera. 

Kolejne miejsce zajmuje znana stolica Węgier - Budapeszt. Miejsce to, dzięki swemu wyjątkowemu położeniu geograficznemu, należy do najwspanialszych miast na świecie, a zdaniem UNESCO do najpiękniejszych stolic świata. Dzienny koszt pobytu w stolicy Węgier wynosi ok. 134 złotych.

- „W stolicy Węgier można zjeść solidnie i niedrogo. Ceny za langosza (drożdżowy placek z dodatkami) zaczynają się od 4 złotych (wersja podstawowa) po 12 złotych z większą ilością dodatków. Smakujący nie tylko regionalne pyszności, ale i miejscowe zwyczaje powinni udać się do Centralnej Hali Targowej, gdzie znajdzie się w bród lokalnych przysmaków. W Budapeszcie do dyspozycji turystów jest wiele możliwości tańszego noclegu (hostele, pokoje lub lokale do wynajęcia) w samym sercu miasta. Za wstęp do większości miejsc trzeba zapłacić, ale bez trudu znajdzie się i te, które nie wymagają opłat. Przykładowo, wejście do Parlamentu kosztuje niespełna 30 złotych – to cena dla obywateli Unii Europejskiej. Można wziąć także udział w bezpłatnych spacerach po mieście z przewodnikiem. Całkowicie za darmo podziwia się nurt Dunaju i Most Łańcuchowy” – przedstawiono w raporcie.

Przeczytaj także: Wybierasz się do Budapesztu? Oto 11 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC