Zamknij

To oni podjęli wyzwanie zdobycia K2! Kim są uczestnicy zimowej ekspedycji na ośmiotysięcznik?

Redakcja
08.02.2018 16:12
To oni podjęli wyzwanie zdobycia K2! Kim są uczestnicy zimowej ekspedycji na ośmiotysięcznik?
fot. Fotolia

Najwyższy szczyt w Karakorum, zwany K2, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Nie bez powodu właśnie ta góra wciąż pozostaje niezdobyta zimą. Kim są himalaiści, którzy podjęli się osiągnięcia „niemożliwego” i biorą udział w zimowej wyprawie na K2? Przybliżamy ich sylwetki.

K2 to drugi najwyższy szczyt świata (8611 m n.p.m.) i ostatni z czternastu ośmiotysięczników, którego nikt dotąd nie zdobył zimą. Góra niezwykle niebezpieczna, wymagająca, trudna do zdobycia. W okresie zimowym wiatry osiągają tam prędkość do 120 km/h, a temperatura spada nawet do minus 50 stopni Celsjusza. W lecie z kolei słońce sprawia, że z góry często schodzą lawiny i obrywa się lód, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla alpinistów.

Na stokach K2 zginęło wielu himalaistów, przez co miejsce to nazywane jest „górą mordercą”. K2 było atakowane zimą trzy razy - w tym dwukrotnie przez Polaków - jednak żadna z grup nie przekroczyła wysokości 8000 metrów.

W obecnej, Zimowej Narodowej Wyprawie na K2, bierze udział kilkunastu polskich himalaistów, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Przedstawiamy sylwetki osób, które podjęły się jednego z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego.

Krzysztof Wielicki (67 lat) – kierownik wyprawy

Nazywa się go „nestorem polskiego himalaizmu”. Krzysztof Wielicki Już w latach młodości pokochał góry. W czasie studiów pełnił funkcję szefa Komisji Turystyki Zrzeszenia Studentów Polskich, a w 1972 roku brał udział w letnim kursie wspinaczkowym pod okiem Wandy Rutkiewicz.

Krzysztof Wielicki
fot. Albin Marciniak/East News

Z upływem lat zdobywanie gór stało się jego życiową pasją. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył ośmiotysięcznik – Broad Peak 8047 m – w ciągu jednego dnia, w czasie 16 godzin. Na trzy ośmiotysięczniki wszedł samotnie, wytyczył trzy nowe szlaki. Na swoim koncie ma m.in. Makalu, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Nanga Parbat oraz K2. Zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Janusz Gołąb (50 lat) – kierownik sportowy wyprawy

To pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I (wraz z Adamem Bieleckim, w marcu 2012 roku). Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Gliwice oraz legendarnego tzw. „Wunder team”, który dokonał serii najznakomitszych wspinaczek w historii polskiego alpinizmu, m.in. zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach.

Janusz Gołąb
fot. Anna Kaczmarz/Polska Press/East News

Janusz Gołąb może pochwalić się także ekstremalnymi wspinaczkami na Alasce i Grenlandii. Latem 2014 roku, wspólnie z Marcinem Kaczkanem, zdobył K2. Teraz podejmuje się wyzwania zdobycia tego ośmiotysięcznika również zimą.

Piotr Snopczyński (67 lat) – Kierownik Bazy

Wspina się od około 30 lat, należy do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu i jest nestorem polskiego himalaizmu. Zdobywca szczytu Gashebrum II oraz uczestnik kilkunastu wypraw na szczyty ośmiotysięczne w tym zimowych ekspedycji Andrzeja Zawady. W 2006 zdobył Aconcague oraz wierzchołek północny Shisha Pangmy solo. W górach wysokich był na ponad 20 wyprawach, w tym trzech zimowych. Tylko w Himalajach uczestniczył w siedmiu akcjach ratowniczych, w czasie których ratował i transportował kolegów.

Adam Bielecki (34 lata)

Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków i wspina od 13 lat. Jest autorem kilkudziesięciu wypraw w różne góry na pięciu kontynentach.

Adam Bielecki
fot. Facebook/Adam Bielecki

W 2000 roku w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) – otrzymał za to wyróżnienie w konkursie Kolosy 2000. W 2012 roku, razem z Januszem Gołębiem, jako pierwsi zimą zdobyli Gasherbrum I. Na koncie Bieleckiego jest także Makalu, K2 oraz zimowe wejście na Broad Peak.

Rafał Fronia (46 lat)

Należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego i był wieloletnim zawodnikiem w biegach górskich. Fronia uczestniczył w wielu wyprawach, w tym w zimowej na Broad Peak (2010/2011).

Rafał Fronia
fot. Albin Marciniak/East News

Rafał Fronia może pochwalić się również takimi szczytami jak: Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse oraz Gasherbruma II. Z zawodu jest kartografem w wydawnictwie turystycznym PLAN.

Marek Chmielarski (40 lat)

Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Zdobył m.in. Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Za udział w akcji ratowania Tajwańczyka na wysokości 7300 metrów (podczas wyprawy na Broad Peak) otrzymał Dyplom Fair Play PKOl.

Marek Chmielarski
fot. Albin Marciniak/East News

Marek Chmielarski wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej. Na co dzień jest instruktorem i pracownikiem wysokościowym.

Dariusz Załuski (59 lat) – operator filmowy

Należy do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Na liście jego osiągnięć górskich znajdują się m.in. K2, Mount Everest, Lhotse, Gasherbrum II i Cho Oyu. Dariusz Załuski uczestniczył także w siedmiu wyprawach zimowych na K2, Makalu, 2 razy na Nanga Parbat i na Shisha Pangmę, Gasherbrum I.

Dariusz Załuski
fot. Rafał Oleksiewicz/East News

W 1989 roku dokonał pierwszego wejścia na Hagshu w Himalajach oraz Borondo Sar w Karakorum. Na co dzień jest filmowcem, autorem filmów górskich, nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Denis Urubko (44 lata)

To legenda polskiego himalaizmu. Jest piętnastym człowiekiem w historii, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tzw. Koronę Himalajów. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe.
Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na Makalu (w 2009 roku) oraz Gaszerbrum II (w 2011 roku). Rosjanin – od 2015 roku ma obywatelstwo polskie.

Denis Urubko

Na zdjęciu z Krzysztofem Wielickim (po prawej). 

‧ fot. Albin Marciniak/East News

27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi.

Piotr Tomala (45 lat)

Organizator i lider kilkudziesięciu wypraw w góry wysokie w Alpy, Andy, góry Alaski i Himalaje. Członek Klubu Wysokogórskiego Lublin. Na jego koncie są m.in. Mt. McKinley (6190 m n.p.m.), Aconcangua (6962 m n.p.m.), Huascaran (6768 m n.p.m.), Pisco, Alpamayo, Ama Dablam (6812 m n.p.m.), Island Peak oraz dwa ośmiotysięczniki – Cho Oyu (8201 m n.p.m.) i Broad Peak (8051 m n.p.m.).

Piotr Tomala
fot. Mariusz Grzelak/East News

Piotr Tomala wspinał się także na Nanga Parbat i Manaslu. Na co dzień mieszka w Lublinie i prowadzi firmę zajmującą się pracami wysokościowymi.

Maciej Bedrejczuk (35 lat)

Taternik, alpinista, wspinacz sportowy i członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Wspinał się w Alpach na północnych ścianach Grandes Jorasses, Materhorn, Eiger. W Gruzji pokonał w stylu alpejskim trudne drogi na zachodniej ścianie Uszby i północnej Czatyn Tau.

Maciej Bedrejczuk
fot. Facebook/Maciej Bedrejczuk

Maciej Bedrejczuk, podczas eksploracyjnej wyprawy do doliny Lachit w Karakorum, wytyczył dwie nowe drogi na dziewiczych ścianach szczytów sześciotysięcznych. Rzeszowianin.

Artur Małek (37 lat)

Taternik, alpinista i himalaista. Organizator i uczestnik kilkudziesięciu wypraw m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Jesienią 2012 roku, podczas wyprawy PZA na Lhotse, osiągnął wysokość 8000 m n.p.m.

Artur Małek
fot. Facebook/Artur Małek

Jest pierwszym z zimowych zdobywców Broad Peak (5 marca 2013). Członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Mieszka w Tychach.

Marcin Kaczkan (44 lata)

Wspina się od 1996 roku. Organizował i brał udział w wielu wyprawach w góry wysokie, m.in. Andy, Pamir, Thien-Shan, Himalaje, Karakorum. Zdobył tytuł „Śnieżnej Pantery” za wejście na komplet siedmiotysięczników byłej ZSRR.

Marcin Kaczkan
fot. Andrzej Iwanczuk/East News

Marcin Kaczkan uczestniczył w wyprawach zimowych: Broad Peak 2010/2011 i Netia K-2 2003, gdzie wraz z Denisem Urubko i Piotrem Morawskim osiągnął zimowy rekord wysokości na K2. Na liście jego górskich osiągnięć jest także zdobycie w samotnym ataku Nanga Parbat. Z wykształcenia jest elektronikiem, pracuje jako adiunkt na Politechnice Warszawskiej.

Jarosław Bator (44 lata) – ratownik medyczny

Jest ratownikiem medycznym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownikiem GOPR, a także instruktorem ratownictwa górskiego. Organizował kilkanaście wypraw w Andy, Himalaje, Kaukaz i góry Alaski. Na swoim koncie ma m.in. na Ama Dablam (solo w stylu alpejskim 3 dni), Alpamayo Pisco, Matterhorn czy Mt. McKinley. Latem 2016 roku uczestniczył w polskiej wyprawie na K2.

Jarosław Bator jest także współzałożycielem agencji Eventowej More Then Explore, fotografem i filmowcem wypraw. Z ważnych względów rodzinnych musiał opuścić kolegów z narodowej zimowej wyprawy na K2 (2017/18).

Źródło: polskihimalaizmzimowy.com, national-geographic.pl, wikipedia.pl

___

RadioZET.pl/NC