Zamknij

To tajemnicze jezioro zimą zamienia się w przezroczystą autostradę. Zdjęcia są imponujące!

Redakcja
28.12.2017 10:04
To tajemnicze jezioro zimą zamienia się w przezroczystą autostradę. Zdjęcia są imponujące!
fot. Instagram/lastingvisuals

Nazywają je „błękitnym okiem Syberii”. Dla miejscowych jest miejscem świętym, z którym wiąże się wiele legend i przesądów. Bajkał to jedno z najbardziej tajemniczych jezior na naszej planecie. Zimą zamienia się w niesamowitą, lodową autostradę. 

To miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Bajkał powstał na terytorium Rosji, w dolinie ryftowej, prawie 25 milionów lat temu, co czyni go najstarszym jeziorem świata. Każdego roku ryft powiększa się o kilka centymetrów, przez co samo jezioro staje się coraz głębsze.

Ogromne wrażenie robi także przezroczystość wody – widoczność pod powierzchnią sięga tu ponad 40 metrów! Swoją czystość jezioro zawdzięcza maleńkim skorupiakom, które odżywiają się zabarwiającymi wodę mikroorganizmami. Efekt? Woda jest krystalicznie czysta.

Kolejny rekord Bajkału to głębokość – 1642 metrów – co czyni go najgłębszym jeziorem na świecie. Wpływa do niego 336 rzek, ale wypływa tylko jedna. Podaje się, że jeśli z naszej planety zniknęłyby pozostałe zbiorniki, to wody z Bajkału wystarczyłyby dla całej ludzkości na niemal 50 lat!

Ze względu na niesamowitą przyrodę i fantastyczne widoki, Bajkał stał się jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Rosji. Od 1996 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na to, że zbiornik nie jest połączony z żadnym innym morzem ani oceanem, w jeziorze wykształciło się kilkaset endemicznych gatunków flory i fauny, których nie znajdziemy w żadnym innym miejscu na świecie.Na głębokości 1 km umieszczono specjalny teleskop, który służy między innymi do obserwacji wyjątkowego podwodnego życia.

Z tym niezwykłym jeziorem wiąże się wiele tajemnic i legend. Według jednej z nich, Bajkał powstał od uderzenia meteorytu. Według innych opowieści, kąpiel w jeziorze przedłuża życie. Ale nie każdy na taką kąpiel się decyduje. Woda ogrzewa się tutaj maksymalnie do kilku stopni nawet podczas syberyjskiego lata, gdy temperatura powietrza sięga 30 stopni Celsjusza.

W okresie zimowym Bajkał całkowicie zamarza. Krystalicznie czysta woda zamienia się w mocny i gruby lód, po którym mogą jeździć nawet ciężarówki. Po terenie jeziora można także spacerować i jeździć na nartach. Duże wrażenie robią fotografie Kristiny Makiejewy (na Instagramie), które ukazują piękno Bałkaju w magicznej, zimowej odsłonie. Zobacz wyjątkową galerię zdjęć!

___

RadioZET.pl/NC