Zamknij

Tokio: 8 największych atrakcji stolicy Japonii

Nina Czochara
11.02.2020 16:43
Tokio
fot. Shutterstock

Tokio jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Stolica Japonii słynie z dużej liczby parków miejskich oraz drapaczy chmur, które przeplatają się z tradycyjną, niską zabudową oraz buddyjskimi świątyniami (na czele z Senso-ji). To tutaj znajduje się najbardziej zatłoczone skrzyżowania świata, słynne teatry czy Disneyland. Co jeszcze warto zobaczyć w Tokio? Oto subiektywny przewodnik po największych atrakcjach miasta.

Tokio jest stolicą i największym miastem Japonii. To jednocześnie centrum polityczne, finansowe, edukacyjne i medialne kraju. Oferuje widok imponujących wieżowców (z tarasami widokowymi dla turystów), świątyni, ogrodów i lokalnych targów. Bogactwo tego miasta tylko w 2018 roku przyciągnęło ponad 12 mln turystów. Jakie atrakcje oferuje Tokio? Podpowiadamy.

Świątynia Senso-ji

To największa i najstarsza świątynia buddyjska w Tokio – jej historia sięga 628 roku. Charakterystycznym elementem tego obiektu jest Brama Grzmotów (Kaminari-mon) z 4-metrowym, czerwonym lampionem. Wejścia strzegą dwa potężne posągi boga wiatru i pioruna. Najstarszym obiektem w świątyni Senso-ji jest XVI-wieczny pawilon Buddy Yakushi. Większość pierwotnych zabudowań uległa zniszczeniu.

Świątynia Senso-ji w Tokio
fot. Shutterstock

Senso-ji, położona w dzielnicy Asakusa, uznawana jest za najpopularniejszą w stolicy Japonii świątynię. Rocznie odwiedza ją ponad 30 mln osób.

Ogrody Hamarikyū w Tokio

Położone w centrum miasta, w dzielnicy Chuo, rozległe Ogrody Hamarikyū stanowią zaskakujący kontrast z otaczającymi je nowoczesnymi wieżowcami. Cały kompleks,  liczący około 25 ha, jest idealnym miejscem wypoczynku od przepełnionej, tętniącej życiem stolicy. Na terenie ogrodów znajduje się m.in. rozległy sztuczny staw (z niewielką wysepką Nakajima w centrum), ogród kwiatowy oraz pawilon herbaciany.

Ogrody Hamarikyu w Tokio
fot. Shutterstock

Ogrody Hamarikyū  to jedne z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów w całym Tokio. Wstęp kosztuje 300 jenów, czyli ok. 10 zł.

ZOBACZ TAKŻE: Kuala Lumpur: 8 największych atrakcji stolicy Malezji

Tokyo Skytree

To swoista wizytówka Japonii i najwyższa wieża w Japonii – wznosi się na wysokość 634 metrów. Jest jednocześnie drugą najwyższą budowlą na świecie zaraz po Burdż Chalifa (828 m). Tokyo Skytree, położona w tokijskiej dzielnicy Sumida,  słynie jako najlepszy punkt widokowy w Tokio.

Tokyo Skytree
fot. Shutterstock

Turyści mogą wjechać na dwa tarasy widokowe umieszczone na wysokości 350 metrów (ok. 70 zł za bilet) oraz 400 metrów (ok. 40 zł za bilet). Wieża znajduje się na terenie kompleksu Tokya Skytree Town, w skład którego wchodzi ok. 300 sklepów, restauracji oraz planetarium.

Shibuya: słynne skrzyżowanie i symboliczny pies

Aby poczuć prawdziwy klimat Tokio, trzeba koniecznie wybrać się w kierunku najbardziej zatłoczonego przejścia dla pieszych na świecie, tzw. Shibuya Crossing. W godzinach szczytu jednocześnie pokonuje je tysiące osób. Ogromny ruch na skrzyżowaniu najlepiej podziwiać z tamtejszej kawiarni Starbucks.

Shibuya w Tokio
fot. Shutterstock

W pobliżu znajduje się słynny pomnik pieska Hachiko – niezwykle chętnie fotografowany przez turystów obiekt. Miejsce to ma swoją wzruszającą historię. Hachiko, pies rasy akita, codziennie rano odprowadzał swojego właściciela na stację Shibuya i tam czekał, aż jego pan wróci z pracy i razem wrócą do domu. Niestety pewnego dnia właściciel się nie pojawił – zmarł nagle na uczelni. Hachiko mimo tego przez 10 kolejnych lat codziennie przychodził o tej samej porze na dworzec, licząc, że jego właściciel wróci. Zachowanie psa zainteresowało jednego ze studentów, który dotarł do historii zwierzaka i jego pana i opisał to w lokalnej gazecie. W 1934 roku w Shibuyi stanął pomnik Hachiko, który do dzisiaj cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów.

ZOBACZ TAKŻE: Singapur: 8 rzeczy, które musisz zrobić w tym mieście

Świątynia Meiji Jingu

To największa świątynia szintoistyczna w Tokio. Wzniesiono ją w 1920 roku dla uczczenia pamięci zmarłego cesarza Meiji i jego małżonki. Świątynia powstała na terenie lasu – to dość unikalne miejsce, biorąc pod uwagę fakt, że znajduje się w centrum 10-milionowego miasta, pełnego wieżowców i reklam.

Podczas obchodów Nowego Roku w świątyni Meiji Jingu (lub też Meiji Shrine) zjawia się ponad milion osób. Bardzo często odbywają się też tutaj tradycyjne japońskie zaślubiny.

Tokyo Tower

Wzniesiona w 1958 roku Wieża Tokijska (tzw. Tokyo Tower) przez wiele lat stanowiła symbol odrodzenia ekonomicznego Japonii. W czasie budowy tej charakterystycznej, czerwonej wieży radiowo-telekomunikacyjnej jako wzór posłużyła wieża Eiffla (tokijska wieża jest jednak wyższa i liczy 333 metry).

Tokyo Tower
fot. Shutterstock

Na wysokości 150 i 250 metrów znajdują się tarasy widokowe. Za wejście pieszo na taras widokowy po kilkuset schodach, można dostać pamiątkowy certyfikat.

ZOBACZ TAKŻE: Wybierasz się do Tajlandii? Oto 10 miejsc, których nie możesz przegapić

Disneyland w Tokio

To ulubiona atrakcja wśród rodzin z dziećmi. Disneyland w Tokio pozwala zanurzyć się w bajkowym świecie Walta Disneya. Park został otwarty w 1983 roku jako pierwszy Disneyland poza Stanami Zjednoczonymi.

Tokijski Disneyland składa się z siedmiu mniejszych parków tematycznych, m.in. Adventureland, Westerland, Fantasyland i Tomorrowland. Osobną częścią resortu jest DisneySea, który jest atrakcją na skalę światową – w skład kompleksu wchodzi śródziemna zatoka, zbudowana wokół wulkanu wyspa czy arabskie wybrzeże. Najtańszy bilet wstępu do tego miejsca wynosi 265 zł – warto zarezerwować go wcześniej przez internet.

Kabuki: teatr w Tokio

Tokijska dzielnica Ginza słynie z bogactwa teatrów. Jeden z najpopularniejszych to Teatr Kabuki, w których grane są przedstawienia w tradycyjnym stylu. Spektakle, wystawiane niemal codziennie, rozpoczynają się rano i kończą wieczorem. Bilety można kupić tylko na jedną z pięciu części przedstawienia.

Tetar Kabuki powstał pierwotnie pod koniec XIX wieku. W 2008 roku został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Obecny budynek wzniesiono w latach 2010-2013 dla zapewnienia większego bezpieczeństwa odwiedzającym.

Źródło: "Tokio", Nieuważny Jagna , Fijałkowska Agata, Pascal 2019

___

RadioZET.pl/NC