Zamknij

Toksyczna piana na znanej plaży w Indiach. Lekarze ostrzegają: to niebezpieczne

Nina Czochara
03.12.2019 11:41
Piana na plaży w Indiach
fot. ARUN SANKAR/AFP/East News

Jedną z najsłynniejszych plaż w Indii pokryła biała piana. Lekarze ostrzegają, że jest to niebezpieczne dla zdrowia i stwarza zagrożenie dla okolicznych mieszkańców oraz turystów. W ostatnich dniach w sieci pojawiły się zdjęcia i nagranie przedstawiające zabawę rodzin z dziećmi w toksycznych bańkach.

Niebezpieczna piana pojawiła się w Ćennaj, na wschodnim wybrzeżu Indii i rozprzestrzeniła na długości kilku kilometrów. Na miejscu odczuwalny jest gryzący zapach, a rybakom zakazano wypływać w morze. Ostrzeżenia nie dotarły jednak do setek rodzin, które pojawiły się na miejscu i pozwoliły dzieciom bawić się w wypełnionych toksynami pianie.

Indie. Niebezpieczna piana na plaży

Lekarze ostrzegają, że kontakt z białą pianą może doprowadzić do problemów skórnych. Piana pojawia się na plaży każdego roku w porze monsunowej, lecz obecnie jest ona szczególnie niebezpieczna. - To zdecydowanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia, ale ludzie nie rozumieją ryzyka - powiedział jeden z naukowców, Pravakar Mishra. 

W sieci pojawiły się nagrania i zdjęcia ukazujące to zjawisko. Wiele osób najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, na jakie się narażają w czasie kąpieli w białej pianie. 

Zdaniem ekspertów pianę wywołały detergenty, które po ulewnych deszczach wpłynęły do morza

Władze są przygotowane na powtórkę katastrofy, która w 2017 roku doprowadziła do śmierci tysięcy ryb. Niebezpieczna sytuacja doprowadziła do tego, że mieszkańcy miasta nie chcą kupować ryb od miejscowych rybaków. - Wszyscy myślą, że są skażone. Moje zarobki są obecnie zerowe - powiedział 30-letni Jeyaseelan, cytowany przez Science Alert. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: www.sciencealert.com, rp.pl

___

RadioZET.pl/NC