Zamknij

Instagramerzy w szpitalu po kąpieli w toksycznym jeziorze. Ryzykują zdrowiem dla zdjęcia

Nina Czochara
19.07.2019 11:41
Monte Neme
fot. Shutterstock

Jezioro Monte Neme w północnej Hiszpanii jest popularnym punktem wśród użytkowników Instagrama. Lazurowa woda jeziora tworzy niemal rajskie tło dla zdjęć. Kąpiel w takich miejscach może być jednak niebezpieczna dla zdrowia - zbiornik jest bowiem toksycznym wysypiskiem opadów. Pomimo wielu ostrzeżeń, nie brakuje chętnych do zrobienia idealnego zdjęcia.

Jezioro Monte Neme w ostatnich latach zaczęło przyciągać mnóstwo osób, szczególnie hiszpańskich instagramerów. Powodem popularności tego miejsca jest nietypowa, turkusowa barwa wody. Nie jest to jednak dzieło natury, ale wynik mocnego zanieczyszczenia chemicznego, które jest niebezpieczne dla człowieka. 

Toksyczne jezioro w Hiszpanii

Jezioro Monte Neme znajduje się na terenie opuszczonego kamieniołomu w północno-zachodniej części Hiszpanii. Wcześniej zbiornik był połączony z kopalnią, w której wcześniej wydobywano w niej wolfram - jeden z kluczowych elementów przy produkcji żarówek. Charakterystyczna "rajska" barwa jeziora to efekt zanieczyszczeń chemicznych. 

Większość zwiedzających zadowala się zdjęciami wykonanymi w niewielkiej odległości od zbiornika. Są też jednak tacy, którzy - w celu zrobienia perfekcyjnego ujęcia - decydują się na kąpiel w jeziorze.

Zobacz także

Ryzykują zdrowiem dla jednego zdjęcia

W ostatnim czasie kilku hiszpańskich instagramerów trafiło do szpitala po kąpieli w toksycznym jeziorze. Skarżyli się na alergie skórne oraz bóle brzucha. Poza problemami wynikającymi z kontaktu z toksycznymi odpadami, istnieją jeszcze inne niebezpieczeństwa. Strome podejście sprzyja upadkom, które z kolei grożą śmiercią.

- Poprosiliśmy lokalne władze Galicji o wprowadzenie środków bezpieczeństwa i zakazanie wjazdu na teren. To wszystko po to, aby zapobiec poważnym wypadkom - powiedział Euronews Ramón Varela, dziennikarz środowiskowy.

Pomimo wielu ostrzeżeń, nie brakuje chętnych do zrobienia idealnego zdjęcia i pochwalenia się nim w mediach społecznościowych. 

Zobacz także

Źródło: polsatnews.pl

___

RadioZET.pl/NC