Zamknij

Tornado wodne u wybrzeży włoskiej wyspy [WIDEO]

Redakcja
06.08.2018 13:56
Trąba powietrzna Pantalleria
fot. Twitter/severe-weather.EU

Dwa dni temu u jej wybrzeży włoskiej wyspy Pantalleria można było zaobserwować wodne tornado. Wideo z tym nietypowym zjawiskiem atmosferycznym pojawiło się w mediach społecznościowych. 

Trąba wodna jest o wiele słabsza od lądowego tornada i z reguły rozprasza się w momencie, kiedy dochodzi do lądu. Na wodzie bywa jednak równie niebezpieczna, co tradycyjna trąba powietrza. W niektórych momentach wodne tornado osiągało naprawdę spore rozmiary.

Wodne tornado u wybrzeży włoskiej wyspy

Świadkami tego nietypowego zjawiska meteorologicznego byli mieszkańcy maleńkiej wyspy Pantalleria. Na kilku różnych nagraniach widać, jak silny prąd powietrzny dosłownie "wwirowuje” się w wodę, która rozpryskuje na boki, tworząc spektakularne widowisko.

Trąba wodna lub też wodne tornada są raczej rzadkim zjawiskiem meteorologicznym. Powstają w wyniku formowania chmurzastego wiru w kształcie leja, który występuje nad powierzchnią wody. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste, a w początkowych fazach można je rozpoznać dzięki śladowi, jaki pozostawiają na powierzchni wody.

Wyspa Pantelleria położona jest ok. 100 km na południowy zachód od Sycylii i około 70 km od Tunezji. Jest to najbliższa kontynentowi afrykańskiemu ze wszystkich włoskich wysp.

Przeczytaj także:

Panika na plaży Minorki. Turyści uciekali przed trąbą powietrzną [WIDEO]

• Trąba powietrzna nad Płockiem [WIDEO]

Źrodło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC