Zamknij

Tragedia w Pieninach. Turysta nagle stracił przytomność na szlaku, nie pomogła reanimacja

18.10.2021 09:14
Pieniny, szlak
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Do tragicznego zdarzenia doszło w okolicach wąwozu Homole w Pieninach. Turysta w czasie górskiej wędrówki nagle stracił przytomność. Mimo szybkiej interwencji ratowników GOPR i TOPR mężczyzny nie udało się uratować. 

W piątkowe popołudnie (15 października) ratownicy z sekcji szczawnickiej Grupy Beskidzkiej GOPR dostali wezwanie do turysty, który nagle zasłabł na zielonym szlaku Homole - Wysoka w Jaworkach. Na miejsce poleciał też śmigłowiec TOPR.

Śmierć w Pieninach. Turysta zasłabł na szlaku

Całe zdarzenia opisali w mediach społecznościowych ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Jak czytamy we wpisie, jeden z turystów w czasie górskiej wędrówki w Pieninach nagle stracił przytomność. Osoby będące obok wezwały GOPR, a następnie reanimowały mężczyznę do przyjazdu ratowników.

"Turysta będąc na wycieczce, utracił przytomność, brak oddechu i tętna. Do przyjazdu ratowników GOPR przygodni turyści prowadzili RKO. Na miejsce poleciał też śmigłowiec TOPR. Pomimo ponad godzinnej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować" – napisali ratownicy na facebookowym profilu GP GOPR Sekcja Szczawnica.

O czym pamiętać przed wyprawą w góry? 

Ratownicy górscy przypominają, że mimo bardzo dobrych warunków turystycznych osoby wybierające się w Pieniny, Gorce czy na Babią Górę powinny odpowiednio się przygotować. Wyprawa w góry bez niezbędnego ekwipunku, właściwego zaplanowania trasy i przygotowania fizycznego może skończyć się tragicznie. GOPR przypomina, że należy zabrać ze sobą ciepłą odzież, zapas wody mineralnej oraz naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją mobilną Ratunek.

Przed wyruszeniem na szlak warto zaplanować wyprawę stosownie do możliwości i doświadczenia. Należy zapoznać się też z aktualnymi warunkami w górach oraz prognozą pogody na czas wędrówki. Obowiązkowo trzeba również stosować się do poleceń i ostrzeżeń ratowników TOPR/GOPR oraz trzymać się wyznaczonego szlaku. 

Źródło: GOPR Sekcja Szczawnica, Gazeta Wyborcza