Zamknij

Tragiczny wypadek w czasie lotu z jetpackiem. Znany kaskader "Jetman" nie żyje

20.11.2020 09:11
Jetman - Vince Reffet
fot. PAP/EPA/Ali Haider

Vince Reffet, znany jako "człowiek rakieta", zginął w wypadku w czasie treningu w Dubaju. 36-letni francuski kaskader słynął z wyczynów w powietrzu między innymi z użyciem plecaków odrzutowych. To pierwszy śmiertelny wypadek w czasie lotu z jetpackiem. 

Vince Reffet zginął w czasie lotu testowego nad pustynią, na obrzeżach Dubaju. Przyczyny wypadku nie są na razie znane. Obecnie trwa śledztwo w sprawie śmierci francuskiego kaskadera.  

"Jetman" zginął w czasie lotu testowego

 –  Z niewyobrażalnym smutkiem informujemy o odejściu pilota Jetmana – Vincenta. Vince był utalentowanym sportowcem oraz bardzo kochanym i szanowanym członkiem naszego zespołu – napisała na Facebooku firma Jetman Dubai, w której Vince był pilotem. 

36-letni Vince Reffet był członkiem francuskiej drużyny spadochroniarskiej. Zasłynął jako jeden z największych wyczynowców na świecie i pionier lotów z jetpackiem. Kaskader specjalizował się w base jumpingu  – sporcie polegającym na skokach spadochronowych z wieżowców, mostów czy urwisk górskich. Stał się rozpoznawalny po lotach nad Alpami i Dubajem.

Szczególnie popularny stał się jego skok w 2014 roku z Burj Khalifa, najwyższego budynku świata oraz widowiskowy lot równoległy z największym samolotem świata – Airbusem A380.

Tak niezwykłe wyczyny w powietrzu były możliwe dzięki specjalnemu kombinezonowi, który jest połączeniem plecaka odrzutowego z wykonanymi z włókna węglowego skrzydłami. Napędzany czterema minisilnikami i sterowany ludzkim ciałem sprzęt umożliwia osiąganie prędkości nawet 400 km na godzinę.

Źródło: BBC, national-geographic.pl