Zamknij

Transylwania: zamki, miasta, legendy. Przewodnik po Siedmiogrodzie

Nina Czochara
21.11.2019 16:16
Braszów - Rumunia
fot. Shutterstock

Transylwania, nazywana też Siedmiogrodem, jest jednym z najciekawszych regionów Rumunii. Wspaniała przyroda, średniowieczne miasta, warowne zamki, kościoły i dzikie góry. To właśnie tutaj powstały legendy o wampirach i najsłynniejszym z nich – Drakuli. Odkrywamy niezwykłą Transylwanię.

Transylwania to historyczna kraina położona w centralnej Rumunii. Choć zdecydowanie nie znajduje się na podium turystycznej mapy Europy, zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Z czego słynie Transylwania i dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Podpowiadamy.

Transylwania – wampiry i legenda o słynnym Drakuli

Jedną z najpopularniejszych postaci rumuńskiej turystyki jest bez wątpienia Drakula. Wybierając się do Transylwanii, warto pamiętać, że legenda o słynnym wampirze zaczęła w pewien sposób „żyć własnym życiem”.

Z jednej strony mamy postać hrabiego Drakuli – spopularyzowaną, a właściwie całkowicie wymyśloną przez XIX-wiecznego irlandzkiego pisarza, Brama Stokera. Jako bohater literacki był wampirycznym hrabim, który żywił się krwią swoich poddanych.  

Z drugiej strony mamy historycznego Drakulę – wołoskiego wojewodę, Włada Palownika, jednego z wybitniejszych władców tego południowego księstwa. Jak wskazuje wiele odniesień – Wład znany był z okrucieństwa, ale i sprawiedliwości. Kiedy w XV wieku pozbawiony władzy przez swego brata musiał uciekać, w Transylwanii ukazały się pierwsze teksty opisujące rzekome okrucieństwa Palownika, w tym… wbijanie na pal matek, gotowanie ofiar żywcem czy przybijanie do ich piersi niemowląt. To właśnie te „okrutne” historie stały się podstawą czarnej legendy, która odżyła w nowej postaci w XIX wieku. Najprawdopodobniej jednak przydomek „Drakul” Wład Palownik zawdzięczał przynależności do Zakonu Smoka (po łacinie wyraz draco oznacza właśnie smoka).

Turyści, wybierając się w podróż śladami słynnego wampira, bardzo często odwiedzają zamek Bran (w pobliżu Braszowa). Choć promowany jest jako zamek Drakuli, naukowcy są sceptyczni co do tego, że Wład Palownik kiedykolwiek tu przebywał. Mimo wszystko sama legenda o tym miejscu działa mocno na wyobraźnię odwiedzających.

Zobacz także

Transylwania: najpiękniejsze miasta

Na mapie atrakcji Transylwanii warto wymienić Braszów. Miasto to zachwyca przede wszystkim swoim niezwykłym położeniem – u podnóża Karpat. Turystów oczarowuje też urokliwa starówka, której centrum przypomina wielu Polakom… krakowski rynek. Na szczególną uwagę podczas zwiedzania zasługuje Czarny Kościół – największa średniowieczna katedra w tej części Europy. Ci, którzy chcą spojrzeć na Braszów z góry, mogą wjechać kolejką na szczyt okalających miasto wzgórz.

Nie można zapomnieć też o mieście Sighișoara. To miejsce z doskonale zachowaną, położoną na wzgórzu starówką, która została wpisana na listę UNESCO. Nad starym miastem dominuje charakterystyczna, masywna wieża zegarowa. Sighișoara ma też swój wyjątkowy klimat – znajdziemy tu wiele zakamarków i zaułków nieco zaniedbanych, ale za to dodających temu miejscu prawdziwego uroku i autentyczności.

Warto wymienić też Sibin – miasto ze wspaniale zachowaną starówką oraz wyjątkowym położeniem – w sercu kraju, u stóp Gór Fogaraskich. W 2007 roku Sibin zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – od tego czasu kusi wspaniałą ofertą kulturalną i licznymi imprezami. Centrum miasta wyróżnia się kamieniczkami z imponująco ozdobnymi szczytami i spadzistymi dachami.

Zobacz także

Transylwania. Najpiękniejsze zamki i kościoły

Zamek Drakuli (zamek Bran) to jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków Transylwanii. Rocznie twierdzę tę odwiedza ponad pół miliona turystów z całego świata. Niemałe znaczenie ma oczywiście legenda, która obrosła wokół postaci Drakuli. Trzeba jednak przyznać, że umieszczony na grani zamek faktycznie ma w sobie coś odrobinę niepokojącego i tajemniczego. Jej obecny wygląd jednak nie jest rezultatem działań historycznego Drakuli, Włada Palownika, a XIX-wiecznego, francuskiego architekta, Viollet-le-Duca. W zamku funkcjonuje muzeum, w którym zobaczymy m.in. średniowieczne zbroje, sprzęty domowe i ozdoby. Co chwila można natknąć się też na pamiątki turystyczne, których bohaterem jest sławny wampir. 

Wśród wyjątkowych obiektów warto wymienić również zamek w Hunedoara. To jedna z najpiękniejszych w Rumunii gotyckich twierdz. Przez lata zamek przechodził z rąk do rąk i był nieustanie rozbudowywany. Turystów przyciąga nie tylko bogata architektura budowli, ale także krążąca od wieków legenda o więzionym właśnie tu słynnym Drakuli. Według podań, na polecenie Jana Hunyadyego, Wład Palownik miał spędzić tu 7 lat.

Zamek Peles przypomina bardziej baśniowy pałac niż tradycyjną twierdzę. Położony jest w malowniczej, turystycznej miejscowości Sinaia, w otoczeniu lasów bukowych. Zamek wznoszony był w latach 1873-1883 z inicjatywy króla Rumunii, Karola I. Do ostatnich dni życia władca regularnie coś poprawiał i udoskonalał w tej twierdzy. W rezultacie powstał obiekt będący imponującym połączeniem różnych stylów architektonicznych z różnych epok – od gotyku aż po barok.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC