Zamknij

Trzęsienie ziemi na La Palmie. W wulkanie Cumbre Vieja otworzyła się nowa szczelina z lawą

18.10.2021 09:08
Wulkan Cumbre Vieja
fot. EPA/MIGUEL CALERO

W weekend na hiszpańskiej wyspie La Palma doszło do kolejnego trzęsienia ziemi. Prawdopodobnie to właśnie to zjawisko sprawiło, że w stożku otworzyła się kolejna szczelina, z której wylewa się niebezpieczna lawa. Do sieci trafiły nagrania ukazujące, jak teraz wygląda stożek Cumbre Vieja.

19 września rozpoczęła się erupcja wulkanu zlokalizowanego na hiszpańskiej La Palmie leżącej w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Od tego momentu z krateru wylewa się magma, która przykryła już kilkaset ha terenu, a także zniszczyła kilka tysięcy budynków - w tym domów mieszkalnych.

Od pierwszego wybuchu Cumbre Vieja oczy całego świata skierowane są na te rejony, a aktywność wulkanu rośnie. W miniony weekend zarejestrowano w jego okolicach najsilniejsze do tej pory trzęsienie ziemi - o sile 4,6 w skali Richtera. Prawdopodobnie przez to na powierzchni góry utworzyła się kolejna szczelina, z której zaczął wypływać nowy strumień magmy.

Trzęsienie ziemi na La Palmie. W wulkanie Cumbre Vieja otworzyła się nowa szczelina z lawą

W ostatnich dniach na La Palmie doszło do kolejnego trzęsienia ziemi - tym razem osiągającego aż 4,6 w skali Richtera. Doprowadziło ono do tego, że w wulkanie Cumbre Vieja otworzyła się kolejna szczelina. Erupcja stożka przybiera na sile, a z krateru wypływa kolejny strumień lawy. Specjaliści nie mają wątpliwości, że eksplozja na Wyspach Kanaryjskich szybko się nie zakończy.

Władze regionu przyglądają się na bieżąco sytuacji na wyspie, gdyż erupcja wciąż zagraża mieszkańcom. Jak podaje portal turysci.pl, w sobotę magma wydostawała się ze stożka z prędkością 1300 m/h.

Przypominamy, że do tej pory z okolic wulkanu ewakuowano kilka tysięcy osób. Dodatkowym problemem jest fakt, że kilka dni temu magma wdarła się do fabryki chemicznej, w której produkowany był cement. Mieszkający w dwóch pobliskich miastach ludzie musieli się tymczasowo wynieść z domów, gdyż do atmosfery przedostała się masa toksycznych gazów, które zagrażają życiu i zdrowiu.

To nie koniec przeszkód, z jakimi zmagają się mieszkańcy La Palmy w ostatnich tygodniach. Przez chmury pyłu, dymu i popiołu wulkanicznego regularnie zamykane jest tutejsze lotnisko, co paraliżuje życie ludności. Za każdym razem port lotniczy przestaje funkcjonować na kilka godzin, aby po tym czasie na krótki czas wznowić swoją pracę.

Zobaczcie, jak obecnie przedstawia się sytuacja w pobliżu wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie.

Źródło: Twitter/turysci.pl