Zamknij

Iran nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Epicentrum znajdowało się w pobliżu 60-tysięcznego miasta

20.04.2021 14:58
Iran
fot. Shutterstock

W niedzielę w jednym z ostanów Iranu doszło do trzęsienia ziemi. Po pierwszym porządnym wstrząsie nastąpiło kilkanaście kolejnych. Epicentrum zjawiska znajdowało się w pobliżu miasta zamieszkanego przez kilkadziesiąt tysięcy osób. Irańskie media podają informacje o 5 rannych, którzy w wyniku zdarzenia trafili do szpitala.

W weekend w ostanie Buszehr w Iranie zarejestrowano silne trzęsienie ziemi. Zjawisko o magnitudzie 5,9 zaniepokoiło mieszkańców i władze. Jego epicentrum znajdowało się bowiem niedaleko miasta Bandar-e Genawe zamieszkiwanego przez 60 tysięcy osób. W dodatku 100 km od tego miejsca działa elektrownia jądrowa, w której pracowały wówczas dwa reaktory. Zasilają one południową część kraju w prąd.

Najpierw zanotowano jeden silny wstrząs, a po nim kilkanaście mniejszych. W wyniku wystąpieniu zjawiska wiele osób zostało pozbawionych prądu, ale na szczęście już udało się go przywrócić. W dodatku zarejestrowano 5 rannych, którzy trafili do szpitala.

Trzęsienie ziemi w Iranie. Epicentrum znajdowało się w pobliżu 60-tysięcznego miasta

W niedzielę w ostanie Buszehr w Iranie doszło do trzęsienia ziemi. Najpierw wystąpił wstrząs o magnitudzie 5,9, a następnie zanotowano kilkanaście mniejszych epizodów. Epicentrum zjawiska znajdowało się w pobliżu 60-tysięcznego miasta i zaledwie 100 km od czynnej elektrowni jądrowej, w której w tym czasie działały dwa reaktory zasilające południe kraju w prąd.

W wyniku incydentu wiele mieszkańców zostało bez prądu, który na szczęście do tej pory udało się już przywrócić. Niestety mówi się też o 5 osobach, które przez trzęsienie ziemi zostały ranne. Trzeba było je przewieźć do szpitala, aby udzielić im odpowiedniej pomocy.

Przypominamy, że Iran jest rejonem aktywnym sejsmicznie i regularnie dochodzi tu do występowania takich incydentów, jak trzęsienia ziemi. Poprzednio takie zjawisko zarejestrowano zaledwie dwa miesiące temu - w lutym. Wówczas kataklizm miał siłę 5,4 w skali Richtera i wystąpił w okolicach miasta Sisacht. Przerażeni mieszkańcy uciekali ze swoich domów, a 10 osób odniosło obrażenia.

Źródło: TVN Meteo