Zamknij

Tsunami po upadku ściany lodowca na Islandii. Turyści uciekali przed wysokimi falami

Nina Czochara
03.04.2019 10:40
Góra lodowa na Islandii
fot. Facebook/Háfjall

Grupę turystów na Islandii zaskoczyło tsunami, które powstało po zsunięciu się do morza masywnego bloku lodowca. Niebezpieczna sytuacja została nagrana przez jednego ze świadków zdarzenia i opublikowana w mediach społecznościowych. 

Turyści zatrzymali się w Parku Narodowym Vatnajökull w południowo-wschodniej części Islandii, by podziwiać słynny lodowiec Breiðamerkurjökull. Nie spodziewali się, że będą zmuszeni do ucieczki.

Niewielkie tsunami na Islandii [WIDEO]

W pewnym momencie od lodowca oderwał się masywny blok, który spowodowała powstanie fali. Zdarzenie sfilmował Stephan Mantler, przewodnik górski i właściciel firmy turystycznej Hafjall. 

Na filmie słychać, jak kawałki lodowca wpadają do wody. Można zobaczyć, jak grupa turystów zaczyna zdawać sobie sprawę z rozmiarów tsunami i decyduje się na ucieczkę w wyżej położone partie brzegu. 

- Chociaż o tej porze roku jest to dość częste zjawisko, to było wyjątkowo duże i znacznie bliżej brzegu niż zwykle - powiedział Mantler dla CNN. - Najważniejsze, nikt nie został ranny - dodał przewodnik. 

Źródło: onet.pl

Przeczytaj także:

•  Znaleźli się na drodze pędzącej lawiny. Nagrali przerażający obraz żywiołu [WIDEO]

•  Panika na plaży Minorki. Turyści uciekali przed trąbą powietrzną [WIDEO] 

___

RadioZET.pl/NC