Zamknij

Tsunami u wybrzeży Majorki i Minorki. Zalane plaże i podtopione hotele

Redakcja
19.07.2018 11:07
Minitsunami na Balearach
fot. YouTube/screen

W poniedziałek rano w hiszpańskie kurorty Majorki i Minorki uderzyły wysokie, ponad 1,5-metrowe fale. Zalało drogi, plaże i tarasy. Ten niecodzienny fenomen pogodowy spowodował wiele zniszczeń na Balearach. Zginęła również jedna osoba. 

Fala uderzyła w zachodnie wybrzeże Majorki oraz w miasto Ciutadella, na zachodzie Minorki. Było to tzw. meteotsunami, czyli zjawisko wywoływane przez zakłócenia ciśnienia atmosferycznego. Powodują je szybko poruszające się zjawiska pogodowe jak np. burze z piorunami.

Meteotsunami u wybrzeży Majorki i Minorki [WIDEO]

Wysoka fala meteotsunami zalała bary i tarasy wzdłuż wybrzeża Andratax oraz drogi przy plaży. 

Jak widać na nagraniu, fala zaskoczyła również żeglarzy. Właściciele łodzi w ośrodku na południowo-zachodnim wybrzeżu Majorki desperacko próbowali ratować swoje łodzie. Silny prąd zniszczył liny historycznej łodzi żaglowej, używanej przez Radę Wysp Majorki.

Zobacz także

Z powodu tsunami zginęła jedna osoba

Jak podaje "The Sun", na Majorce w wyniku zdarzenia zginęła jedna osoba. Był to 52-letni turysta z pochodzący z Niemiec, który przyjechał na wakacje z żoną i kilkuletnimi bliźniakami. Chwilę przed nadejściem tsunami rodzina schodziła na dół schodami prowadzącymi do morza. Ojciec i dwójka dzieci zostali uderzeni przez wysoką falę. Okoliczni mieszkańcy natychmiast ruszyli na ratunek. Udało się uratować bliźniaki, natomiast mężczyzna po wyciągnięciu z wody był już nieprzytomny, a sanitariusze stwierdzili zgon. Dokładna przyczyna śmierci 52-latka zostanie dopiero ustalona.

Źródło: The Sun, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC