Zamknij

Tunezja: 8 miejsc, które warto zobaczyć

Redakcja
12.07.2018 16:34
Sousse w Tunezji
fot. Shutterstock

Tunezja to gwarancja słonecznej pogody i wypoczynek na złocistych plażach. Kraina o tysiącletniej kulturze, pełna światowej klasy zabytków. Kraj niezwykłych kolorów, smaków i… kontrastów. Tutaj starożytność miesza się ze współczesnością, a tradycja przenika do nowoczesności. To miejsce niezwykłe, pod każdym względem.

W niemal każdej części Tunezji odkryjemy niezwykłe pozostałości po dawnych czasach oraz wielowiekowe zabytki, z których aż osiem zostało wpisanych na listę  UNESCO. Liczba wspaniałych miejsc, atrakcji i nadzwyczajnych stanowisk archeologicznych jest tak szeroka, że trudno wybrać te najciekawsze, najpiękniejsze. Postaramy się jednak wskazać tunezyjskie perełki, szczególnie warte uwagi. Oto 8 miejsc, które warto zobaczyć.

1. Tunis: stolica zabytków

Stolica Tunezji jest niemal perfekcyjnym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Wizytówką Tunisu jest jej medyna, czyli stara cześć miasta widniejąca na liście UNESCO. Turystów fascynuje plątanina wąskich uliczek, tuneli oraz (a nawet przede wszystkim) prawdziwe bogactwo zabytków – do dziś zachowało się ich tutaj około 700. Warto zobaczyć m.in. Wielki Meczet (określany też Oliwnym), Pałac Dar al-Bej, Bramę  Bab Bhar, suk El Attarine czy też mauzoleum Sidi Mehreza.

Zobacz także

2. Amfiteatr w El Jem

Ten imponujący amfiteatr jest drugim co do wielkości tego typu obiektem na świecie. Powstał w III wieku naszej ery i niegdyś był w stanie pomieścić nawet 35000 widzów. Konstrukcja tego zabytkowego obiektu, pomimo upływu czasu, do dzisiaj pozostała niemal nietknięta – jej stan jest zdecydowanie lepszy niż znanego wszystkim rzymskiego Koloseum

El Jem
fot. Pixabay

Na terenie amfiteatru, położonego w niewielkiej miejscowości El Jem, do dzisiaj organizowanych jest wiele prestiżowych imprez kulturalnych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Symfonicznej.

3. Sousse: perła UNESCO

Sousse (lub też Susa) to nie tylko znany kurort wypoczynkowy ściągający każdego roku tysiące turystów. To również miasto o długiej historii zapisanej w niesamowitych zabytkach.  

Medyna w Sousse
fot. Fotolia

Na miejscu obowiązkowo trzeba zwiedzić niewielką medynę (figurującą na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO), kryjącą niepowtarzalne pomniki architektury oraz labirynty uliczek z kolorowymi stoiskami. Warto zobaczyć też Wielki Meczet oraz słynny ribat uznawany za jedną z najstarszych budowli islamskich w Afryce Północnej.

Zobacz także

4. Sidi Bou Said: dzielnica artystów

To niewielkie miasteczko, a zarazem najbardziej artystyczna dzielnica Tunisu. Miejse to słynie z niemal pocztówkowych widoków – białe ściany domów pięknie kontrastują z niebieskimi okiennicami i drzwiami. Warto zabłądzić w gąszczu wąskich uliczek, a następnie usiąść w jednej z wielu kawiarni i rozkoszować się widokiem na zatokę i port.

Sidi Bou Said
fot. Shutterstock

Zobacz także

5. Tozeur: oaza pośród pustyni

To niesamowite miasto i oaza (w środkowo-zachodniej części Tunezji), gdzie można poczuć gorący klimat Sahary. Rośnie tu ponad 200 tys. palm daktylowych, nawadnianych przez niemal  200 źródeł artezyjskich i innych studni tworzących niesamowity krajobraz.

Touzar
fot. Shutterstock

Mieszczące się nieopodal miasta jezioro Chott el-Jérid to największy słony obszar na Saharze, a zarazem popularne miejsce wśród filmowców – tam kręcono sceny do „Gwiezdnych wojen”.

6. Kairuan: święte miejsce islamu

Miasto, założone w 670 roku, kryje się pomiędzy górami a morzem. Głównym zabytkiem Kairuan jest Wielki Meczet – obecna budowla powstała około IX wieku. Cała obiekt, wraz z dziedzińcem, to prawie 9000 m2, a jego dach wspiera aż 414 marmurowych kolumn! Ten niesamowity budynek, oświetlany przez słońce, wydaje się mienić w kolorach złota.

Kairuan
fot. Shutterstock

W Kairuan znajduje się jeszcze 100 innych meczetów, każdy jedyny w swoim rodzaju. Zwiedzając miasto, warto zwrócić również uwagę na Muzeum du Tapis, czyli Muzeum Dywanów.

7. Kartagina: historia zapisana w zabytkach

O Kartaginie słyszał niemal każdy. Fascynuje i zadziwia burzliwa historia tego miasta – założone w 814 roku p.n.e., następnie doszczętnie zniszczone w 146 roku p.n.e., a po upływie stu lat odbudowane przez Juliusza Cezara. W kolejnych wiekach Kartagina była wielokrotnie podbijana, grabiona i niszczona.

Kartagina
fot. Shutterstock

Z dawnego, potężnego miasta nie pozostało wiele. Zachował się jednak niesamowity krajobraz, dawne ołtarze ofiarne oraz cenne stanowiska archeologiczne rozrzucone pomiędzy dawnymi pałacami. Najważniejszymi pozostałościami są między innymi: tofet punicki (czyli dawne kartagińskie sanktuarium bóstw), nekropolie, fragmenty willi rzymskich, Wzgórze Byrsa czy amfiteatr, na którym ginęli chrześcijanie.

8. Thugga: niezwykłe ruiny

To niezwykłe stanowisko archeologiczne uznawane za najpiękniejsze i najlepiej zachowane w całej Tunezji. Na powierzchni 65 ha do dziś można podziwiać pozostałości po dawnej świetności miasta.

Thugga - Tunezja
fot. Shutterstock

Warte uwagi jest mauzoleum Atebana, kapitol oraz teatr rzymski, w którym obecnie wystawia się klasyczne dramaty podczas letnich festiwali. Thugga w 1997 roku została wpisana na listę UNESCO.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC