Zamknij

Ulubiona wakacyjna destynacja Polaków podnosi ceny. Zwiedzanie będzie droższe

22.02.2021 13:56
Turcja. Ulubiona wakacyjna destynacja Polaków podnosi ceny. Zwiedzanie będzie droższe
fot. SHUTTERSTOCK

W nadchodzącym sezonie letnim w Turcji będzie drożej. Od 1 maja wzrosną ceny biletów do muzeów oraz obiektów archeologicznych. Za wybrane wejściówki trzeba będzie zapłacić od 20 do 35 procent więcej.

Turcja, położona na styku Europy i Azji, jest krajem niezwykle barwnym i różnorodnym. Zachwyca unikatowymi cudami przyrody, przyciąga niesamowitymi plażami oraz tętniącymi życiem kurortami i fascynuje bogatą historią oraz kulturą. Nic więc dziwnego, że rokrocznie Turcję odwiedza tysiące turystów. Niektórzy szukają tu odpoczynku, inni z kolei są nastawieni na aktywne zwiedzanie. Ta druga grupa w nadchodzącym sezonie letnim będzie musiała przygotować się na większy wydatek.

Wyższe ceny biletów do muzeów i obiektów archeologicznych

Jak podaje portal Rp.pl, rząd Turcji zapowiedział podwyżkę cen biletów do muzeów i obiektów archeologicznych. Wiadomo, że najwięcej turyści zapłacą za zwiedzanie starożytnego miasta Efez - wejściówki będą droższe o 20 lir (około 10,50 zł) i wyniosą 120 lir (63 zł). Bilet do Parku Narodowego Goreme w Kapadocji to z kolei wydatek rzędu 100 lir (52,50 zł), wcześniej było to 75 lir.

Za wejście do muzeum archeologicznego położonego na terenie Pammukale/Hieropolis od 1 maja trzeba będzie zapłacić 110 lir (około 58 zł). Natomiast najtańszy bilet - jak podaje rosyjski portal branży turystycznej Atorus, cytowany przez serwis Rp.pl - będzie kosztować 18 lir (mniej niż 10 zł). Za tę cenę będzie można zwiedzić dawne więzienie w fortecy Sinop.

Tureccy touroperatorzy, którzy obsługują zorganizowane grupy, twierdzą, że klienci nie odczują podwyżki. Jak podaje portal Rp.pl, po pierwsze oni sami wezmą część zmiany na siebie, a po drugie podwyżka cen biletów zamortyzuje ostatnie osłabienie tureckiej waluty.

RadioZET.pl/turystyka.rp.pl