Zamknij

Turcja i Holandia zaostrzają restrykcje. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

28.12.2020 09:03
Turcja i Holandia zaostrzają restrykcje. Wjazd tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19
fot. Shutterstock

Turcja i Holandia  – te dwa popularne wśród Polaków kraje podjęły decyzje o zaostrzeniu restrykcji dla podróżujących. Od dzisiaj, 28 grudnia, wszystkie osoby wybierające się do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany najpóźniej 72 godziny przed wjazdem. Taki sam wymóg, od 29 grudnia, wprowadzi Holandia. Podróżni, którzy nie przedstawią negatywnego wyniku takiego badania, nie będą mogli wejść na pokład samolotu. 

Turcja do tej pory była jednym z bardziej otwartych krajów dla turystów i nie wymagała negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W Holandii, chociaż obowiązuje twardy lockdown, do tej pory też nie wymagano od podróżnych testów na Covid-19. Teraz jednak się to zmieni. Władze tych dwóch państw podjęły decyzję o wprowadzeniu nowych ograniczeń dla podróżujących. Celem tych zmian jest oczywiście zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Turcja: obowiązkowy test od koronawirusa od podróżnych

Od poniedziałku (28 grudnia) do marca 2021 roku wszystkie osoby przyjeżdżające do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa przeprowadzonego w ciągu 72 godzin przed ich przybyciem - poinformował w piątek minister zdrowia Turcji, Fahrettin Koca.

Pasażerowie, którzy nie przedstawią negatywnego wyniku testu PCR, nie będą mogli wejść na pokład samolotu do Turcji. 

Minister resortu poinformował również, że podróżni przylatujący z Wielkiej Brytanii, RPA i Danii, którzy również muszą mieć negatywny wynik testu, po przylocie zostaną poddani kwarantannie.

Nowe wymagania będą obowiązywały wszystkich podróżnych korzystających z transportu lotniczego i morskiego. Osoby, które przybędą do kraju bez testów, mają być poddane kwarantannie.

Turcja ma jeden z najgorszych wskaźników infekcji na świecie, ze średnią tygodniową ponad 20 tys. potwierdzonych infekcji dziennie. Według oficjalnych statystyk całkowita liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wynosi 19 878. 

Zobacz także

Holandia: podróże tylko z negatywnym wynikiem testu

W Holandii obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 obowiązuje od 29 grudnia. Wymóg ten obejmuje wszystkie osoby podróżujące samolotem z obszarów wysokiego ryzyka, zarówno z krajów UE, jak i spoza Wspólnoty. Przepisem zostają objęte także osoby przekraczające granicę kraju pociągiem, autokarem, statkiem czy promem.

Test musi być wykonany minimum 72 godziny przed wjazdem, a negatywny wynik muszą przedstawić zarówno obcokrajowcy, jak i mieszkańcy Holandii powyżej 13 roku życia. Akceptowany jest wyłącznie wynik badania molekularnego PCR na Sars-Cov-2/COVID-19. Inny rodzaj testu, w tym test ekspresowy, nie jest uznawany za ważny.

W przeciwieństwie do Turcji – negatywny wynik badania na obecność koronawirusa będą musieli przedstawić także pasażerowie samolotów przesiadający się w Holandii. Władze poinformowały już wszystkie linie lotnicze latające do tego kraju, że mają nie wpuszczać na pokład osób, które nie będą posiadały obowiązkowego testu. Władze zalecają również 10-dniową kwarantannę po wjeździe do Holandii - nie jest to jednak obowiązkowe. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, "z powyższego obowiązku wyłączone są m.in. osoby podróżujące bezpośrednio z krajów, które nie są sklasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka, pracownicy przygraniczni i studenci z obszarów przygranicznych, osoby pracujące przy transporcie towarów i inny niezbędny personel transportowy, personel statków powietrznych, wycieczkowych i załogi promów podczas podróży w ramach wykonywania obowiązków służbowych".

W ślad za decyzją holenderskich władze linie KLM ogłosił, że od 29 grudnia nie będą wpuszczały do swoich samolotów osób, które nie będą posiadały negatywnego wyniku testu na koronawirusa. 

Źródło: gov.pl, PAP