Zamknij

Turcja łagodzi przepisy wjazdowe. Skorzystają rodziny z dziećmi

13.09.2021 10:55
Turcja - plaża
fot. Shutterstock

Turcja poluzowała restrykcje wjazdowe dla turystów. Dzieci do 12 roku życia mogą wjeżdżać na teren tego kraju bez konieczności przedstawiania negatywnego wyniku testu na Covid-19. Do tej pory z obowiązkowych testów były zwolnione dzieci do 6 lat. 

Turcja od lat jest jednym z ulubionych celów wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii kraj ten znajduje się na drugim miejscu (zaraz po Grecji) wśród najczęściej wybieranych przez klientów biur podróży kierunków na urlop. Chociaż szczyt sezonu letniego dobiegł końca, Turcja wciąż cieszy się dużą popularnością. Teraz władze tego państwa poinformowały, że luzują restrykcje dla najmłodszych turystów. 

Turcja. Obowiązkowe testy dla dzieci od 12 lat

Od 10 września do Turcji bez konieczności okazywania negatywnych wyników testów na Covid-19 mogą wjechać dzieci do 12 roku życia. To duże ułatwienie (i oszczędność) dla rodzin podróżujących ze swoimi pociechami. 

Do tej pory (od 1 czerwca) wszyscy podróżujący, w tym dzieci powyżej 6 roku życia, przybywający do Turcji drogą lotniczą, lądową lub morską mieli obowiązek przedstawić przed wjazdem negatywny wynik testu PCR wykonanego 72 godziny przed podróżą albo test antygenowy (nie starszy niż 48 godzin). Wynik takiego badania musiał być przetłumaczony na język angielski i w przypadku podróży samolotem trzeba go było przedstawić podczas boardingu. 

Warto przypomnieć, że obecnie z obowiązkowych testów na koronawirusa przy wjeździe do Turcji (oprócz dzieci do 12 lat) są zwolnione również osoby, które mają zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą) lub przechorowały Covid-19 w ciągu 6 miesięcy przed przylotem. Turcja akceptuje unijne certyfikaty Covid

Turcja. Formularz przed podróżą

Władze Turcji przypominają, że w ciągu 72 godzin przed wyjazdem na teren tego kraju każdy podróżujący musi wypełnić formularz dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja https://register.health.gov.tr/. 

Wypełniony dokument należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.

Źródło: rp.pl