Zamknij

Turcja wprowadzi twardy lockdown? Tak chce ratować sezon turystyczny

13.04.2021 14:18
Plaża Turcja
fot. Cem Canbay/agefotostock/East News

Tureckie władze chcą drastycznie zaostrzyć restrykcje. Jest to efekt gwałtownego wzrostu dziennych zakażeń na terenie kraju. Twardy lockdown ma zostać wprowadzony w Turcji w ciągu najbliższych kilku dni  – wszystko po to, by opanować trudną sytuację epidemiczną przed czerwcem, czyli startem sezonu wakacyjnego. 

W Turcji jeszcze miesiąc temu sytuacja była na tyle stabilna, że władze rozważały kolejne luzowanie obostrzeń. Pojawiły się nawet informacje, że zostanie zniesiony obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19 przed wjazdem

Niestety kilka tygodni później sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Obecnie Turcja zmaga się z trzecią falą pandemii - dzienna liczba nowych zakażeń w ostatnich dniach wynosi ponad 50 tys. Właśnie dlatego Fahrettin Koca, tamtejszy minister zdrowia, zaleca wprowadzenie zaostrzonych środków bezpieczeństwa, które pomogą zahamować wzrost zachorowań na Covid-19. 

Turcja: zaostrzone restrykcje przed wakacjami 2021

Jak informuje agencja Reuters, rząd Turcji chce wprowadzić w najbliższym czasie zaostrzone restrykcje. Planowane jest m.in. zamknięcie sklepów i obiektów usługowych. Władze chcą też ograniczyć podróże między miastami i regionami - co ciekawe, te przepisy mają dotyczyć ludzi młodych poniżej 20 roku życia i osób powyżej 65 roku życia. 

Możliwe jest nawet wprowadzenie całkowitego zamknięcia kraju, chociaż decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Nowe informacje mają pojawić się w najbliższych dniach. 

Turcja w minionym roku zanotowała ogromne straty z powodu pandemii. Wpływy z turystyki wyniosły 12 mld dolarów – to znacznie mniej niż w 2019 roku, kiedy branża zarobiła około 34 mln dolarów. Nic dziwnego, że władze kraju robią wszystko, aby zatrzymać rozwój pandemii i uratować tegoroczny sezon turystyczny. 

– Okres restrykcji i ograniczeń w mobilności mieszkańców jest konieczny, aby zatrzymać wirusa. Nasz plan zakłada obniżenie liczby nowych zakażeń, bo dzienna liczba nowych przypadków na poziomie 50 tysięcy zdecydowanie negatywnie wpłynie na turystykę – powiedział przedstawiciel tureckiego rządu w rozmowie z agencją Reuters.

Nie tylko zaostrzenie obostrzeń ma pomóc w walce z pandemią. Turcja prowadzi obecnie intensywną kampanię szczepień. Co ważne, priorytetowo traktowani są pracownicy turystyki. Program szczepień, który obejmuje między innymi pracowników linii lotniczych, lotnisk, obiektów noclegowych, biur podróży i profesjonalnych przewodników, ma się zakończyć przed rozpoczęciem sezonu letniego. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego pracownikom branży turystycznej, mieszkańcom i podróżującym, a tym samym zachęcenie turystów do przyjazdu do Turcji.

Źródło: Reuters, Fly4free.pl